Handbal: Și la tineret, rămâne să sperăm la bronz doar!

Gloria a pierdut semifinala turneului final de tineret la handbal feminin în fața fetelor de la Râmnicu Vâlcea, scor 21-22, la capătul unui meci în care nicio echipă nu s-a putut desprinde categoric pe tabelă, iar deznodământul a fost decis de gestionarea ultimelor minute din joc.

În prima repriză s-a mers aproape cap la cap pe tot parcursul actului, iar de ambele părți, portarii au scos un număr egal de 8 aruncări din 18 primite, tabela afișând 10-10 la intrarea jucătoarelor la vestiare.

Chiar și cu om în minus, fetele au început bine repriza secundă, însă de fiecare dată când puteau să se distanțeze la două goluri pe faza a doua, în jocul echipei au apărut greșelile tehnice, desprindere Gloriei la două lungimi venind abia în minutul 48. Bistrițencele n-au putut însă ține de acest ecart, iar Vâlcea, în superioritate, a restabilit egalitatea cu opt minute înainte de final. A urmat din nou un plus de două puncte pentru Gloria, însă nici de această dată bistrițencele n-au reușit să gestioneze avantajul, vâlcencele preluând conducerea cu puțin înaintea fluierului de final, fără timp suficient pentru ca elevele antrenate de Radu Moldovan și Denisa Giurgiuca să mai poată întoarce scorul.

Gloria va lupta pentru medalia de bronz, joi, împotriva celor de la Minaur Baia Mare.

Gloria: Maria Țanc (7), Iuliana Crăciun (4), Sarah Kibedi (3), Iuliana Mălăncuș (3), Denisa Bleahu (2), Ioana Anghel (1), Noemi Mezei (1)