Handbal: Antrenament cu public la Galați! Gloria bate la 16 goluri!

Gloria a câștigat în deplasare, 25-41(13-25), meciul contând pentru etapa a 5-a din Liga Florilor, în fața ultimei clasate, CSM Galați, un adversar fără niciun punct adjudecat în actuala ediție de campionat.

Horațiu Pașca a rulat toate jucătoarele disponibile, mai puțin pe portarul De Arruda, preferând să o folosească, pe întreaga durată a partidei, pe Yuliya Dumanska, care a făcut un meci bun cu multe intervenții salvatoare și a profitat de multe din greșelile gazdelor în atac, reușind cu succes o serie de pase lungi finalizate cu gol .

Faptul că am întâlnit un adversar modest a putut fi observat încă din startul partidei, antrenorul Pașca optând a introduce în primul 7 pe lângă portarul Dumanska și pe Chintoan și Posavec. Pașca, de altfel, a făcut primele schimbări abia în minutul 16, când bistrițencele erau deja desprinse considerabil, tabela arătând 7-15. Prima repriză ne-a aparținut în totalitate, având puține greșeli în atac, iar în apărare descurcându-ne remarcabil.

Tot în repriză întâi, am putut să o vedem pentru prima data în tricoul roșu-negru pe cea mai nouă achiziție a Gloriei, Cristina Marcu. Aceasta s-a alăturat echipei de săptămâna trecută, venită chiar de la Galați. Inter-ul stânga, în vârstă de 27 de ani, a început handbalul la vârsta de 12 ani și a făcut junioratul la CSS Galați, făcând ulterior pasul spre echipa mare a orașului de pe Dunăre.

Repriza secundă a fost ceva mai strânsă doar datorită unor mici greșeli și ratări consemnate spre finele partidei. Bianca Bazaliu pare să-și revină ușor la forma ce a consacrat-o, arătându-și în sfârșit clasa cu o serie de goluri din aruncări puternice de la mare distanță. Dincă, în schimb, după o prima repriză bună, a avut parte de o serie de ratări din poziții ușoare. Pe final tânăra Nataliia Striukova, cea care în weekendul trecut a avut o prestație foarte bună în meciul de Divizie A contra fetelor de la U Cluj, a încheiat jocul cu doua reușite frumoase.

De remarcat sunt de asemenea jocul bun a Soniei Seraficianu, care din nou confirmă titulatura de extremă a naționalei, dar și evoluțiile lui Chintoan, Zulic, Nikolic și De Araujo.

Gloria încheie etapa pe poziția a 3-a, la egalitate de puncte cu CSM București însă având un golaveraj mai slab. Următorul joc al echipei se va disputa în data de 9 octombrie, în deplasare la Slatina.

Au înscris: Bianca Bazaliu – 6 goluri, Nicoleta Dincă – 5, Sonia Seraficeanu – 5, Nina Zulic – 5, Zeljka Nikolic – 4, Tamires Morena De Araujo – 4, Florina Chintoan – 4, Nataliia Striukova – 3, Paula Posavec – 2, Laura Pristăvița – 2, Melinda Terec – 1