Handbal: Bazaliu “a rupt” plasele bosniecelor, în penultima partidă a grupelor de calificare!

Diferența de valoare nu a influențat prea tare atitudinea fetelor arătată în meciul împotriva Bosniei și Herțegovina. Pera a reușit să-și monteze bine elevele, în condițiile unui joc lipsit de miză, disputat în compania unui adversar net inferior. Cu multe “fețe proaspete” pe parchet, selecționerul lăsând o serie de jucătoare să participe la acțiunile naționalei de tineret, România a învins cu scorul de 37-16 (17-8) pe Bosnia și Herțegovina.

Gloria a rămas cu o singură reprezentantă în lotul național, Cristina Laslo acuzând o suprasolicitare și preferând să se retragă din actuala stagiune de meciuri oficiale și amicalul contra Franței.

Prezentă în meci de la bun început, Bianca Bazaliu nu a arătat vreo urmă de nesiguranță în jocul prestat, marcând 8 goluri în meci; toate în prima repriză. Jucătoarea Gloriei a afișat un joc ofensiv energic, cu multe aruncări precise de la 9 metri, pase decisive și date spre finalizare multiple, fiind deasemenea protagonista principală la aruncările de 7 metri. Dacă în atac a fost folosită doar în prima parte, interul Gloriei a făcut faza defensivă pe toată durata partidei. O eliminare de două minute, o pasă interceptată și o greșală aproape de dublu dribling, sunt puținele aspecte negative din jocul ei de astăzi. Traversând o perioadă mai puțin prolifică la echipa de club, forma bună arătată în acest meci va contribui cu siguranță favorabil la moralul Biancăi. Bazaliu este singura jucătoare, care de la preluarea naționalei de către Florentin Pera, a fost prezentă în toate partidele disputate de România.

În poartă, fiecărui goalkeeper i-au fost acodate 20 de minute. Bistrițeanca Daciana Hosu a fost prezentă în prima parte a jocului, reușind 8 parade, lăsând doar 5 mingi să vadă plasele porții.

De scos în evidență este deasemenea și jocul foarte bun arătat de fosta extremă a Bistriței, Andra Moroianu. Revenită în angrenajul echipe naționale, jucătoarea Buzăului a finalizat tot ce a trimis pe poartă, alături de Ostase și Bazaliu, fiind printre principalele marcatoare ale disputei.

România, calificată de pe prima treaptă la CE, va disputa ultimul meci din campania de calificare la Buzău, în 7 aprilie, în compania Greciei.