Fotbal: Gloria învinge pe CSU Alba Iulia și păstrează avansul de două puncte față de urmăritoare!

Elevii lui Falub au câștigat partida cu numărul patru din play-off-ul seriei a 9-a, învingând CS Universitar Alba-Iulia cu scorul de 1-0 (1-0). Bistrițenii au controlat jocul de la un capăt la celălalt, înscriind în debutul partidei și fiind superiori adversarului la capitolul ocaziilor de gol.

În minutul 7 căpitanul Bălan reia cu capul în plasele porții o centrare venită din lovitură liberă, iar trei minute mai târziu, vârful Banyoi trece pe lângă majorarea scorului, mingea acestuia lovind bara porții. Replica gazdelor vine târziu, șutul lui Bidulescu din minutul 43 trecând puțin pe lângă poarta apărată de Mociu.

În repriza secundă atât Mihai, cât și Țegle, la 15 minute după reluarea jocului, bifează ocazii de a marca, iar protarul Mociu intervine salvator de două ori, nepermițând celor de la Alba Iulia să restabilească egalitatea pe tabelă, partida finalizându-se cu victoria Gloriei.

Pentru Bistrița urmează o nouă etapă în deplasare, sâmbătă, 27 aprilie, pe terenul celor de la ACS Mediaș.

Gloria: Mociu – Gallo, Martinovici, R. Bălan (min. 51 Sucitu), F. Bălan – Mihalcea (min 90 Amasihohu), Țegle,  Chiorean – Râpan (min. 51 Itu), Banyoi, Mihai (min. 82 Dat)