Berni, bistrițeanca, spulberă tot la naționale! Gloria- 3 medalii, CSM – praful de pe tobă!

Bernadette Szocs, legitimată în prezent la Steaua, a câștigat tot ce se putea la Campionatele Naționale individuale de tenis de masă, competiție desfășurată la București.

Berni, cetățean de onoare al Bistriței, a luat titlurile naționale la toate categoriile, simplu, dublu și dublu mixt. De fapt, numărul 1 în clasamentul național și-a păstrat trofeele de anul trecut, fiind de nebătut ca și în ediția din 2022.

Bernadette a sărbătorit cucerirea medaliilor cu patrupedul pe care-l iubește enorm, un Pomeranian pe care l-a pus în Cupa obținută pentru primul loc. „De când l-am primit cadou mi-am propus ca în ziua finalelor să-l iau la sală, să-l pun în cupă, după ce câștig și să-i face poze. Este ca o superstiție, dar și talisman norocos. Sper să trăiască 16 ani și eu an de an să fac poza cu el în cupa de campioana”, a declarat jucătoarea care a învățat tenis de masă la Bistrița, de la 9 ani.

Bernadette Szocs a împlinit luna aceasta 28 de ani. Continuă să joace în Franța, iar în competițiile naționale punctează pentru Steaua. A fost legitimată în Ghencea în 2019, după doi ani de supendare. A stat pe bară după ce a plecat de la Bistrița, fiind nemulțumită de banii pe care îi câștiga la CSM ea și fratele ei Hunor.

De altfel, CSM Bistrița le-a pierdut recent și pe Ioana Sângeorzan și Tania Plăian, rămânând doar cu Andreea Clapa din clasamentul primelor 20 de jucătoare ale României.

Tania (foto dreapta) a reușit să prindă bronzul la această ediție a naționalelor, fiind învinsă de Bernadette în semifinale, iar Ioana s-a oprit în sferturi fiind învinsă de Eliza Samara. Cele două jucătoare legitimate acum la Gloria 2018 au ajuns în semifinale la dublu, dar au dat și acolo peste Berni și Samara, mulțumindu-se cu bronz. Un alt treilea bronz bistrițean a fost luat de Ioana Sângeorzan la dublu mixt.

Cele mai bune fete de la CSM au fost Andreea Clapa și Adela Strună, care au trecut un tur pe tabloul principal. La băieți, titlul național a fost cucerit de buzoianul Ovidiu Ionescu, cel care l-a învins în finală pe Hunor Szocs.