Tenis de masă: Juniorii bistrițeni pe podium la Campionatul Național Individual de Tineret

În perioada 20-21 noiembrie s-a desfășurat la Câmpulung, Campionatul Național individual de tineret la tenis de masă, competiție la care au participat și 8 sportivi bistrițeni, legitimați la CSM Bistrița: Andreea Clapa, Arina Sîngeorzan, Tania Plăian în întrecerea feminină și Adrian Costea, Alexandru Mircea, Andrei Flâmînd, Bogdan Sîngeorzan, Vigh Tamaș în competiția băieților, însoțiți la acest turneu de antrenorii Emilian Bulbuc și George Dincă.

Bistrițenii au avut evoluții bune reușind să obțină 6 medalii: 1 de aur, 2 de  argint și 3 de bronz. Performera delegației bistrițene a fost Andreea Clapa care a devenit campioană națională de tineret la dublu feminin alături de Diana Lupu de la Slatina și vicecampioană la simplu feminin, după o finală pierdută cu 3-4 în fața arădencei Bernadett Balint.

Adrian Costea a obținut și el 2 medalii: argint la dublu masculin alături de bistrițeanul Alexandru Mircea și bronz la dublu mixt alături de arădeanca Bernadett Balint.  Arina Sîngeorzan a luat un bronz la dublu feminin alături de Adela Ene de la Slatina, tot cu un bronz s-a întors acasă și Andrei Flămând la dublu masculin alături de Florin Spelbuș de la Câmpulung.

La simplu feminin, Arina Sîngeorzan a ajuns în primele 8, Tana Plăian în primele 16, în timp ce la simplu masculin Bogdan Sîngeorzan și Andrei Flămînd au ajuns în primii 16, Adrian Costea și Tamaș Vigh au ajuns în primii 8. 

 Sportulbistritean.ro






 | 673 vizualizări

Author: super-sport-administrator

Share This Post On

Adaugă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *