România va fi reprezentată de 104 sportivi

România va fi reprezentată de 104 sportivi

            Delegația României care va merge la Jocurile Olimpice de la Beijing, programate în perioada 8-24 august, are în componență 104 sportivi din 15 sporturi.
Pe lângă cei 104 sportivi, delegația României va mai avea în componență 61 de oficiali.
România va fi reprezentată de 15 ramuri sportive: atletism (19), box (2), canotaj (13), gimnastică (12), haltere (5), handbal (14), judo (2), kaiac-canoe (5), lupte (8), natație (8), scrimă (5), tenis (2), tenis de masă (4), tir (4), tir cu arcul (1).

Atletism: Elena Antoci (1.500 m), Ancuța Bobocel (3.000 m), Cristina Casandra (3.000 m obstacole), Adelina Gavrilă (triplusalt), Nicoleta Grasu (disc), Ana Maria Groza (20 km marș), Anca Heltne (greutate), Felicia Țilea Moldovan (suliță), Angela Moroșanu (400 m garduri), Mihaela Neacșu (800 m), Bianca Perie (ciocan), Lidia Simon (maraton), Monica Stoian (suliță), Luminița Talpoș (maraton), Ionela Târlea (400 m garduri, 200 m), Constantina Diță Tomescu (maraton), Cristina Vasiloiu (1.500 m), Viorica Țigău (săritura în lungime),  Marian Oprea (triplusalt).

Box: Georgian Popescu (60 kg), Ionuț Gheorghe (64 kg).

Canotaj: Georgeta Andrunache, Ana Maria Apachiței, Aurica Bărăscu, Doina Ignat, Elena Georgescu, Simona Mușat, Ioana Papuc, Rodica Șerban, Viorica Susanu, Constanța Burcică, Camelia Lupașcu, Beniko Barabaș, Roxana Cogianu.

Gimnastică: Sandra Izbașa, Stelian Nistor, Anamaria Tamarjan, Gabriela Drăgoi, Andreea Acatrinei, Gabriela Grigore și Daniela Druncea (rezervă), Răzvan Șelariu, Flavius Koczi, Daniel Popescu, George Robert Stănescu, Marian Drăgulescu, Ovidiu Buidoso.

Haltere: Răzvan Martin, Antoniu Buci, Alexandru Roșu, Roxana Cocoș.

Handbal: portari – Luminița Huțupan Dinu, Tereza Tamaș, Talida Tolnai; jucătoare de câmp – Valetina Elisei-Ardean, Ramona Maier, Adriana Olteanu-Nechita, Ionela Gîlcă Stanca, Florina Bârsan, Carmen Amariei, Adina Meiroșu, Cristina Neagu, Valeria Beșe, Narcisa Lecușanu, Aurelia Brădeanu, Mihaela Ani-Senocico.

Judo: Alina Dumitru (48 kg), Daniel Brata (100 kg).

Kaiac-canoe: Florin Mironcic (canoe 1 – 500 m), Iosif Chirilă (canoe 2 – 500 m), Andrei Cuculici (canoe 2 – 500 m), Nicolae Flocea (canoe 2 – 1000 m), Constantin Popa (canoe 2 – 1000 m).

Lupte: Eusebiu Diaconu (greco-romane, categoria 60 kg), Virgil Munteanu (greco-romane, 55 kg), Gheorghiță Ștefan (lupte libere, 74 kg), Ion Iulian Panait (greco-romane, 66 kg), Petru Toarcă (lupte libere, 55 kg), Rareș Chintoan (lupte libere,120 kg), Estera Dobre (lupte feminin, 48 kg ), Ana Maria Pavăl (lupte feminin, 55 kg).

Natație: Dragoș Coman (400 m liber, 1.500 m liber, 100 m fluture, 200 m fluture), Răzvan Florea (200 m spate, 100 m spate), Camelia Potec (200 m liber, 400 m liber, 800 m liber), Ioan Gherghel (4×100 m fluture, 50 m liber, 100 m liber, 4×100 m liber), Valentin Preda (4×100 m bras), Norbert Trandafir (100 m bras, 200 m bras), Constantin Popovici (platformă 10 m), Ramona Ciobanu (platformă 10 m).

Scrimă: Mihai Covaliu (sabie), Rareș Dumitrescu (sabie), Ana Maria Brânză (spadă), Cristina Stahl (floretă), Virgil Saliscan (floretă).

Tenis: Victor Hănescu, Sorana Cârstea.

Tenis de masă: Daniela Dodean, Elizabeta Samara, Cristina Hârâci, Adrian Crișan.

Tir: Alin Moldoveanu (pușcă aer comprimat), Ioan Toman (skeet 25 m pistol viteză), Iulian Raicea (10 m pistol cu aer comprimat), Lucia Mihalache (skeet).

Tir cu arcul: Alexandru Bodnar (arc recurbat).

 | 162 vizualizări

Author: super-sport-administrator

Share This Post On