Pentru prima dată în ultimii 47 de ani, Gloria nu e în primele 3 ligi!

Astăzi s-au stabilit echipele care joacă în cele 5 serii ale Ligii a 3-a și, așa cu era de așteptat, Gloria nu se află printre ele. Deși a obținut pe teren dreptul de a juca în Liga a treia, echipa bistrițeană a fost depunctată pentru restanțe financiare și a fost retrogradată în Liga a 4-a. Intrată în insolvență, gruparea e pe punctul să se destrame și nu se va înscrie nici la startul acestui eșalon.

Mai mult ca sigur, va apărea un club nou care va juca în primul eșalon județean, Liga a 5-a, în timp ce orașul va avea o altă reprezentantă în Liga a 4-a, FC Bistrița.

Fotbalul bistrițean nu s-a mai aflat în această situație din 1968. Gloria traversa un deceniu foarte prost la capătul căruia avea să urmeze ascensiunea. În acel an, avea să câștige seria Someș din campionatul județean Cluj și să promoveze în Divizia C. Apoi, cu Pădureanu în teren, Gloria promovează în 1970 în Liga a doua.Revine în C în 1974 (foto) însă doar pentru un an, iar apoi vreme de 40 de ani o regăsim în primele două eșaloane ale fotbalului românesc.

SERIA I (15 echipe):

CS Știința Miroslava
ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe
CS Aerostar Bacău
SCM Petrotub Roman
FC Cetatea Târgu Neamț
AFC Metalosport Galați
ACS Bucovina Rădăuți
CSM Pașcani
CS FC Zagon
CS Sporting Liești
CS Panciu
*
CS Atletico Vaslui*    
CS Speranța Răucești*
ACS Inter Dorohoi*
FC Ceahlăul II SA***

 

SERIA a II-a (16 echipe):

ACS FC Delta Dobrogea Tulcea
CS Tunari
SC FC Metaloglobus București
ACS Callatis 2012 Mangalia
ACS Înainte Modelu
ACS Gloria Popești Leordeni
ASC Juventus București
ACS Viitorul Domnești
CS Inter Clinceni
AFC Unirea 04 Slobozia
**
SC Dinamo 1948 II SA
AS Voința Snagov
ACS Olimpia Râmnicu Sărat
*
FC Viitorul II SA*
ACSM Oltenița*
CS Petrolistul Boldești*

 

SERIA a III-a (16 echipe):

CS Ștefănești
CS Afumați
CS Concordia Chiajna II
CS Sporting Roșiori 2008
SCM Pitești
CS Altetic Bradu
ACS Metrololitan Ișalnița
ACS Urban Titu
ACS Podari
CS Sportul Vișina Nouă
FC Olt Slatina
**
ACS Sporting Turnu*
AS FC Aninoasa*
SC FC Voluntari II*
AFC Hărman*
AFC Astra II***

 

SERIA a IV-a (15 echipe):

CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic
CS Național Sebiș
CS Vulturii 2009 Lugoj
CS Millenium Giarmata
CS Pandurii Lignitul II Târgu Jiu
ACSO Filiași
CS Ineu
CS FC Hunedoara
CS Minerul Motru 2008
ACF Metalurgistul Cugir 1939
ACS ASU Politehnica Timișoara
*
CNS Cetate Deva*
CS Măgura Cisnădie*
ACS Performanța Ighiu*
CS Universitatea Craiova II SA*

 

SERIA a IV-a (15 echipe):

CS FC Zalău
ACSM Sighetu Marmației
CS Oșorhei
CS Unirea Jucu
AFC Arieșul 1907 Turda
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc
CSM Avântul Reghin
CS Iernut
CS Sănătatea Servicii Publice Cluj Napoca
CS Luceafărul Oradea
*
ACS Industria Galda
ASF Comuna Recea
*
ACS Luceafărul Bălan*
AFC Odorheiu Secuiesc*
FC Unirea Dej***

* echipe promovate din Liga a 4-a
** echipe care au activat sezonul trecut în Liga 2, de unde s-au retras
*** 
echipe retrogradate din Liga 3 acceptate în noul sezon

 

 Adrian Linca

 

 | 611 vizualizări

Author: super-sport-administrator

Share This Post On

Adaugă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *