Pe hârtie, FC Bistrița a primit 89.820 de lei de la Primărie! în realitate, nu-i chiar așa! Cine-i de vină?

FC Bistrița are o finanțare nerambursabilă de la bugetul local dar nu poate beneficia de toți banii aprobați de la Primărie. Clubul dă vina pe birocrație, primăria pe club! Și uite-așa trece anul și fotbalul pierde o bună parte din banii după care plânge de atâta vreme!

În luna iunie, gruparea condusă pe atunci de Sergiu Mândrean a depus proiectul ”Promovarea fotbalului în Municipiul Bistrița” , obligându-se să atace o promovare din liga a 4-a în Liga a 3-a. Primăria i-a aprobat 89.820 de lei pentru acest proiect, bani alocați pentru turul campionatului 2015-2016. Suficienți de altfel pentru apropierea de obiectiv.

Însă, chiar dacă echipa a avut o evoluție conformă cu promisiunile, conducerea clubului nu a putut absorbi până acum suma alocată de administrația bistrițeană. Și, mai mult ca sigur, nu va reuși până la sfârșitul anului decât în proporție de 50-60 la sută.

Noul președinte al FC Bistrița, Florin Sângeorzan arată cu degetul spre Primărie, sugerând că din cauza birocrației de acolo nu poate atrage banii alocați prin ședință de Consiliu Local. ”Facem acte peste acte, dar întotdeauna mai trebuie câte ceva. N-am primit încă nici un ban, deși campionatul s-a încheiat și noi ne-am atins obligațiile, suntem pe primul loc în clasament”, spune Sângeorzan.

De partea cealaltă, Adrian Guță, șefa comisiei care gestionează proiectul din partea Primăriei are și ea dreptate: ”Raportul depus nu este conform legii. Deconturile nu sunt în regulă. Contractul cu primăria a fost semnat doar în luna septembrie, până atunci existând o contestație depusă de Gloria Progresul. Practic, deconturile se pot face doar pe lunile octombrie și noiembrie. Deconturi în care intră echipament, transport, arbitraj, asistență medicală și o indemnizație de 500 de lei pentru fiecare jucător. Mai au timp să aducă toate actele, dar nu cred că vor reuși să deconteze mai mult de 50.000 de lei. Efectiv, nu au pe ce deconta mai mult pe aceste două luni”.

Reprezentanta Primăriei mai spune că a controlat foarte atentă aceste deconturi și chiar a verificat, la propriu, dacă echipamentele există în realitate, nu doar în hârtii. ”Da, există. Însă au luat 20 de echipamente și au făcut 18 procese verbale. Acesta este doar un exemplu. Și ca el mai sunt multe care ne împiedică să virăm banii. Lucruri poate mărunte, dar care trebuie făcute legal. Probabil, se mișcă mai greu cei de la FC Bistrița pentru că sunt la primul proiect și nu prea știu cum trebuie procedat. Laanul dacă vor depune un alt proiect, nu cred că vor mai fi probleme”, spune Adrian Guță.

Cu alte cuvinte, avem vinovați dar fără vină în această situație destul de tristă în care se află fotbalul bistrițean. Care nu reușește deocamdată să intre pe un făgaș normal după dispariția Gloriei. Glorie care, atenție, absorbea (cum oare reușea?) zeci de miliarde pe an de la administrația locală și județeană. O fi fost rău, o fi fost bine, nimeni nu mai știe!

 | 750 vizualizări

Author: super-sport-administrator

Share This Post On

Adaugă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *