Mai multe echipe în Liga a 4-a! Din toamnă vor fi 16!

Marți s-a desfășurat Adunarea Generală Ordinară a Asociației Județene de fotbal, la care au participat majoritatea conducătorilor din liga a patra, liga a cincea și cluburilor cu activitate exclusivă de copii și juniori. După ce s-a făcut prezența și s-a stabilit că s-a întrunit cvorumul necesar ca adunarea să fie statutară, Dan Jiga, președintele AJF-ului a  prezentat adunării generale faptul că anul 2012 a fost primul an în care instituția pe care o conduce a terminat anul financiar pe minus, în primul rând datorită unor facturi ale baremurilor de arbitraj neîncasate  de la unele primării și faptului că s-au făcut unele investiții la noul sediu al AJF.

De asemenea s-a stabilit ca ediția 2013-2014 să se desfășoare cu un număr de 16 echipe, astfel că vor promova primele două echipe clasate în seriile ligii a cincea și vor retrograda ultimele două echipe clasate din liga patra. Finala județeană a Cupei României se va disputa pe data de 15 iunie, cel mai probabil în Bistrița. S-a aprobat de asemenea ca ediția de campionat 2013-2014, la liga a patra,  să înceapă în data de 11 august, pe data de 6 august fiind programată adunarea generală.

Președintele AJF, Dan Jiga a arătat că este la curent și înțelege faptul că există nemulțumiri legate de arbitrajele din județ și a prezentat adunării generale faptul că stăm destul de prost chiar și numeric la acest capitol, din 28 de arbitrii care au absolvit cursul în 2009 în present mai activează 3, în 2010 au absolvit 20 arbitrii, mai activează 8, în 2011 au absolvit 23, mai activează 15, în 2012 au absolvit 14 și mai activează 9. Din totalul de 79 arbitrii de care dispune Comisia Județeană de Arbitrii, 40 au vârsta sub 20 de ani.

Pentru sferturile Cupei României, Dan Jiga a făcut două propuneri: să se facă tragere la sorți normal sau să se facă o tragere valorică, în care cele trei echipe de liga a cincea și Voința Cetate, cea mai slab clasată din cele de liga a patra, să joace jocurile acasă împotriva celorlalte patru echipe de liga a patra calificate în sferturi. Șapte din cele opt calificate au ales cea de-a doua propunere, astfel că pe data de 8 mai, cu începere de la ora 17,00 se vor juca:

Progresul Tăure – Atletico Monor

Unirea Bozieș – Silvicultorul Maieru

Someșul Rebrișoara – Viitorul Lechința

Voința Cetate – Heniu Prundu Bârgăului

La finalul adunării generale, președintele AJF a oferit titlul de președinte de onoare al AJF lui Ioan Borgovan, în timp ce Victor Ciocan a fost numit președinte de onoare al Comisiei Județene de Arbitrii.

 

Leon Buhai / sportulbistritean.ro

 | 445 vizualizări

Author: super-sport-administrator

Share This Post On

Adaugă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *