Lordul Jean și-a ieșit din pepeni

– ”Pe Tudor nu mai vreau să-l văd niciodată” a declarat după meci președintele Gloriei, atât de nervos încât l-a făcut ”tâmpit” chiar și pe directorul sportiv Ioan Horoba

Jean Pădureanu a avut o ieșire fără precedent imediat după finalul partidei cu FC Vaslui. În direct la GSP TV, l-a acuzat pe arbitrul Tudor că a favorizat victoria oaspeților. ”Pentru mine Tudor e o deziluzie. O să-l recuz întotdeauna de acum înainte, fiindcă nu mai vreau să-l văd niciodată în viață”, a spus președintele Jean Pădureanu, convins că faza în care vasluienii au primit 11 metri a fost inventată de central. Auzind că Adrian Porumboiu ar fi spus că și Ioan Horoba a văzut penalty la acea fază, Pădureanu a luat foc și l-a făcut ”tâmpit” pe Horoba. ”Dacă Horoba a zis așa ceva să-i transmiteți că e un tâmpit și un om de rea-credință”, a zis lordul în direct la GSP TV.

În replică, Ioan Horoba îl atacă pe Porumboiu, pe care îl face mincinos. ”Am stat lângă finanțatorul Vasluiului, dar n-am spus niciodată că decizia lui Tudor a fost corectă. Din contră, am protestat la acel penalty, martori îmi sunt cei din jurul meu, printre care și Radu Moldovan, președintele PSD BN. Președintele a avut dreptate să-și piardă cumpătul. Și eu aș fi zis la fel dacă eram în locul lui și aș fi auzit că cineva din club ar fi considerat just penalty-ul lui Tudor”, spune Horoba.

Al treilea 0-3 acasă în 19 sezoane

Statistica arată că Gloria a pierdut 55 de meciuri din totalul de 305 jucate la Bistrița în cele 19 sezoane din prima ligă. Cea mai usturătoare înfrângere a avut loc în ultima etapă a campionatului 2004-2005, 0-5 cu Sportul Studențesc. A fost penultimul meci al lui Constantin Cârstea pe banca Gloriei, finalul generației lui Câmpeanu și Vasile Popa. La Sportul antrenor era Dan Petrescu. În afara acestei înfrângeri, Gloria a mai pierdut de două ori cu 0-3. Prima dată s-a întâmplat în august 1997, în prima etapă a campionatului, când bistrițenii au fost învinși de Oțelul. Al doilea 0-3 a fost consemnat în noiembrie 2002, tot în fața Rapidului.

În ce privește meciurile directe cu FC Vaslui, Gloria stă foarte prost. Din cele 8 partide disputate între cele două echipe, moldovenii au câștigat 5, două s-au terminat la egalitate și doar unul s-a încheiat cu victoria Gloriei, 3-0 în septembrie 2006.

Palmares pozitiv cu Tudor la centru

Alexandru Tudor nu a fost un arbitru potrivnic Gloriei până la partida cu FC Vaslui. Din contră, statistica arată că echipei bistrițene i-a mers bine cu el la centru. Gloria a fost arbitrată de Alexandru Tudor de 19 ori, din iunie 2001 și până în prezent. În 9 din aceste meciuri Gloria a câștigat, 4 s-au încheiat la egalitate și 5 au fost înfrângeri.

 | 309 vizualizări

Author: super-sport-administrator

Share This Post On