Liga a 4-a: Oaspeții, a treia etapă consecutivă fără înfrângere: ACS Dumitra ”“ Silvicultorul Maieru 2-2 (1-1)

Etapa a 12-a a campionatului ligii a 4-a a programat pe terenul din Dumitra, întâlnirea dintre ACS-ul din localitate, echipă clasată pe ultimul loc în clasament și Silvicultorul Maieru, ocupanta locului 10 în clasament după 11 etape. Ambele echipe abordau acest joc după două rezultate bune obținute în etapa precedentă, gazdele o remiză smulsă la Năsăud, în timp ce oaspeții au bătut cu 4-1 pe cei de la Lechința. A fost un joc echilibrat atât ca și desfășurare a ostilităților pe teren, cât și ca și ocazii de gol, ambele echipe putând să-și treacă în cont victoria, dar ratările și forma bună a celor 2 portari Beșa și Avram făcând ca partida să se termine cu o remiză echitabilă. Oaspeții deschid scorul în minutul 25 când Varvari trimite un lob de la 16 metri peste portarul Beșa, gazdele reușind să egaleze 3 minute mai târziu prin A. Cioancă cu un șut în colțul lung din colțul stâng al careului de 16 metri, egalitatea menținându-se până la pauză, A. Cioancă, Poienar și Covaci ratând ocazii bune de a marca. După pauză gazdele preiau conducerea pe tabela de marcaj în minutul 62, când C. Cioancă centrează de pe dreapta și Poienar marchează cu capul din mijlocul careului, două minute mai târziu fiind rândul oaspeților să egaleze prin același Varvari care înscrie cu un șut plasat din marginea careului de 16 metri. În continuare se joacă pe contre, ambele echipe doresc să-și treacă în clasament cele 3 puncte puse în joc, dar Poienar singur cu portarul, Pavel cu capu, Varvari, Munteanu și Covaci nu pot să-i învingă pe cei doi portari, astfel că fluierul de final al centralului Atănăsoaie consemnează un rezultat echitabil de egalitate.

ACS Dumitra: Beșa, A. Cioancă, Tîrnovan, C. Cioancă, Pavel, Poienar, Boroș, Cristurean, Archiudean, Ștefănuț, Bugnar.

Silvicultorul Maieru: Avram, Motofelea, Moldovan, Berendea, Precup, Bîrta, Bizău, Munteanu, Buta, Covaci, Varvari. A mai jucat Sângeorzan.