Liga a 4-a: Boldiș, 4 boabe pentru ”struți”! Hazbei, 9 goluri la Cetate!

Se anunța o partidă echilibrată între Gloria și Minerul Rodna, gazdele având avantajul terenului propriu și rezultate bune în ultimele etape, iar oaspeții veniți la Bistrița după evenimentele din Cupă de la Maieru unde au primit din nou suspendări și amenzi record .

Scorul se deschide repede, în minutul 5, când Alex Boldis profită de naivitatea apărării gazdelor. Gloria revine repede în joc,  egalând în minul 16 prin Constantin, la o acțiune personală,  driblând portarul.

Până la pauză, gazdele au mai avut câteva ocazii mari de-a trece în avantaj dar tabela a rămas nemodificată.

Partea secundă, însă, a aparținut în totalitate oaspeților si mai ales a vulpoiului Alex Boldis care a taxat fiecare greseală a apărării bistrițenilor, marcând  toate cele 4 goluri ale echipei sale. Scor final 4- 1 pentru Rodna, o victorie meritată si savurată de mica galerie venită de la Rodna .

Academia Gloria: Senocico, Nuț, Tocaciu , Dodea, Stefanuț, Constantin, Slavoacă, Halostă, Ani, Oltean, Runcan. Au mai intrat Prădan, Pop, Danci

Minerul Rodna: Avram, Olariu, Ianoș, Viliczki, Hoza, Munteanu, Boldiș, Măricițiu, Olar, Avram. Au mai intrat Frunză, Ianoș

Însă nu Boldiș a fost performerul rundei, ci Hazbei, care a marcat 9 goluri pentru Heniu Leșu în victoria cu 16-1 asupra localnicilor din Cetate.

Iată si rezultatele complete ale etapei si clasamentul la zi :

VIITORUL LECHINȚA – ACS DUMITRA 1-6 (0-3)
SILVICULTORUL MAIERU – HEBE SÂNGEORZ-BĂI 6-1 (4-0)

ECIRO FOREST TELCIU – PROGRESUL NĂSĂUD 0-6 (0-2)
ATLETICO MONOR – VOINȚA LIVEZILE 3-0, la masa verde

HENIU LEȘU – VOINȚA CETATE 16-1 (6-0)

GLORIA BISTRIȚA – MINERUL RODNA 1-4 (1-2)

5.Voinţa Cetate       20 11 1 8 83-69 34
6.Minerul Rodna    20 11 4 5 66-34 37
7.E.F.Telciu            21 10 1 10 40-44 31
8.Gloria Bistriţa     19 8 4 7 53-45 28
9.Spicul Salva           21 8 3 10 41-56 27
10.Viitorul Lechinţa 21 7 2 12 50-83 23
11.Silvicultorul Maieru 20 6 0 14 43-95 18
12.Hebe Sângeorz-Băi 20 4 3 13 30-72 15
13.Dinamo Uriu           19 3 4 12 30-55 13
14.Voinţa Livezile        20 2 3 15 20-74 9