Liga 1, sintetic: Raal bate Pokemonii, în derby-ul etapei a 3-a din play-off. Vezi rezultatele complete ale etapei.

După două săptămâni de pauză, sâmbătă și duminică, pe terenul sintetic de la Baza Raoul, s-au  disputat partidele contând pentru etapa a 3-a a play-offului și play-outului ligii 1 din cadrul Campionatului Municipal de minifotbal. A fost o etapă în care favoritele s-au impus fără probleme în fața adversarilor, excepție făcând liderul River Plate, care au obținut o victorie la limită. Năsăud este la a doua neprezentare în play-off și va fi exclusă din competiție.

Extratereștrii au învins fără probleme trupa lui Cristi Budăcan și Gabi Rodilă, John Runcan cu o triplă, Cristi Pop cu o dublă, Boerean și Mândrean trecându-și numele pe lista marcatorilor. Riminii au trecut fără probleme de Teal Team, tot la scor obținând victoria și Raal în fața celor de la Pokemonii, lipsiți de Abiel deac și portarul Pasztor,  în derby-ul etapei. Conon și Iușan, ambii cu o dublă au stabilit scorul la pauză. După pauză Pokemonii au un sfert de oră bun în care mută jocul în terenul adversarilor dar portarul Ureche poate fi bătut doar din lovitură de la 9 metri de Bozbici. Când cei prezenți la teren sperau în relansarea jocului, Hondrari și Conon înventează două ghiulele și partida era jucată, golul lui Drădici dintr-o nouă lovitură de la 9 metri stabilind doar scorul final.

Cel mai echilibrat joc al etapei a fost cel dintre liderul River Plate, fără Coșneag și Hazbei și Realii, întăriți cu Nalați și Platon, jucători de la Voința Cetate. Chira și Ștețco au marcat pentru 2-0 la pauză, iar după pauză Dejan face 3-0 și se părea că partida era jucată. Nap marchează două goluri și Realii speră măcar la o remiză, dar până la final nici o echipă nu mai reușește să marcheze.

Clasament

Loc  Echipa                 J           V         E          I           GM-GP   P

1  River Plate              12        10        2          0          59-20      32

2  Rimini                     12        8          0          4          53-39      24

3  Raal                         12        7          2          3          51-26      23

4  Extratereștrii           12        5          4          3          46-27      19

5  Pokemonii               12        5          2          5          53-38      17

6  Năsăud                    12        5          1          6          36-46      16

7  Realii                       12        4          1          7          44-59      13

8  Rodilă Trans            12        4          0          8          31-63      12

9  Energoplast             12        3          0          9          26-49      9

10 Real Team              12        3          0          9          41-73      9