Heinrich Schorsch: ”Nu am siguranța că se va juca doar pe teren”

După o bună bucată de vreme în care a stat departe de fotbal, vicepreședintele Gloriei, Heinrich Schorsch, a vorbit pe site-ul oficial al clubului despre condițiile de pregătire, despre starea fotbalului românesc și viitorul Gloriei

Domnule Schorsch, de ce a fost ales complexul Adora Golf Resort pentru efectuarea celor două stagii de pregătire din Antalya?

Gloria vine de patru ani aici și suntem mereu la fel de mulțumiți. Aici am găsit cele mai bune condiții de cazare, pregătire și refacere. Adora dispune de camere spațioase și confortabile, de piscină, saună, de numeroase terenuri de antrenament, gazonate și iluminate. De aceea, Adora a fost mereu alegerea noastră. Gazdele noastre ne-au pus mereu la dispoziție toate facilitățile, fac totul să ne fie cât mai bine, astfel încât toată lumea să se simtă ca acasă. Totodată, la această oră, Gloria este una dintre cele mai bine îmbrăcate echipe din Liga I. Datorită relației de colaborare cu firma Puma din Germania, nu ne lipsește absolut nimic și sunt îndeplinite toate cerințele antrenorului, care nu sunt deloc puține. Și la acest aspect Ioan Ovidiu Sabău dă dovadă că ține mult la etichetă.

Cum vedeți fotbalul actual în condițiile crizei financiare?

Fotbalul românesc se joacă acum cu mai multă seriozitate decât în urmă cu câțiva ani. Criza financiară internațională lovește si echipele de fotbal, nu o putem ocoli. Sunt convins însă că oamenii din Bistrița vor face tot posibilul pentru a sprijini această echipă, care merită să fie ajutată. La ora actuală Gloria are un antrenor greu de înlocuit cu altcineva. Îl consider pe Ioan Ovidiu Sabău un pedagog și un gospodar de mare clasă. Sper să fie ținut cât se poate de mult aici. Avem experiența de a ține o persoană pe termen lung, și aici mă refer la președintele Jean Pădureanu. Probabil că se vor mai desființa echipe în România, banii au un rol foarte mare și în fotbal, și din păcate sunt din ce în ce mai puțini. În România fotbalul încă nu a ajuns la nivelul de comercializare din țările avansate, precum Italia, Spania, Anglia sau Germania, dar încet-încet o să-i urmăm.

Cum vi se pare actuala echipă Gloria?

Îmi place foarte mult actuala echipă. Am lipsit un an din fenomen și înca nu cunosc toți jucătorii, dar din ce am văzut în primul stagiu, Gloria are jucători pentru a forma o echipă bună, care să aibă un cuvânt de spus la primele 6-7 locuri. Sunt convins că Ioan Ovidiu Sabău știe să facă acest lucru.

Ce așteptări aveți de la a doua parte a campionatului?

Nu am văzut meciurile din tur, dar sunt sigur că în retur Gloria va face mai multe puncte decât în prima parte. Asta o spun din ce am văzut aici, în Antalya. Voință și dorință am observat la fiecare jucător, iar aici e meritul antrenorului în primul rând. Repet, Sabău este un tehnician deosebit. Și să vă mai spun ceva: atât eu, cât și gazdele de aici am observat că Gloria este cea mai disciplinată echipă. Și să vă dau și un exemplu: jucătorii vin împreună la masă, mănâncă împreună, se ridică și pleacă împreună. Este o dovadă de educație la un club și, în același timp, se vede mâna antrenorului.

Cum vedeți lupta pentru titlu în Liga I?

E greu de pronosticat cine va câștiga campionatul. Nu am siguranța că se va juca numai pe teren la unele echipe cu mulți bani. Cei care nu dispun de mulți bani trebuie să joace pe iarbă…

 | 354 vizualizări

Author: super-sport-administrator

Share This Post On