– juniorii IV, antrenați de Ioan Aldica, au terminat pe locul 5 euroregiunea de la Năsăud
10 formații din zona de nord a țării au participat la faza zonală a Campionatului Național de Handbal pentru juniori IV, competiție desfășurată la Năsăud. Este vorba de formațiile U Transilvania Cluj-Napoca, LPS Bistrița, CSS 2 Baia Mare, U Transilvania Năsăud, AS Aleșd, Minaur Baia Mare, Handsport Bistrița, Potaisa Turda, U Transilvania Prundu Bârgăului și Extrem Baia Mare. În urma acestui turneu, din cele șase echipe calificate mai departe fac parte și două din județul nostru. Este vorba de Handsport Bistrița și „U” Transilvania Năsăud. Turneul semifinal se va desfășura în perioada 30 aprilie – 2 mai, locația nefiind încă stabilită.
Echipa de junioare IV de la Handsport Bistrița, antrenată de Carmen Mican, a terminat pe locul 5 euro-regiunea care a avut loc la Baia-Mare, cu o victorie, un egal și două înfrângeri. Conform regulamentului, se califică la turneul semifinal minimum patru echipe, astfel că bistrițencele ar trebui să meargă mai departe. Nefiind foarte clar regulamentul, fetele de la Handsport Bistrița așteaptă o decizie oficială, de la Fede-rație, în acest sens.





Ultimele comentarii