Handbal: Gloria pierde din nou cu o codașă! Pașca tentat să renunțe?

După ce a pierdut cu Slatina și U Cluj, Gloria a mai ratat 3 puncte și cu Dacia Mioveni, o altă codașă din clasament.

Echipa bistrițeană a jucat la Baia Mare, acolo unde se desfășoară etapa a 13-a din Liga Florilor.

După o pauză de o lună, jucătoarele lui Horațiu Pașca nu s-au putut mobiliza pentru acest meci, pe care l-au pierdut lamentabil. Apărându-se prost și ratând copilărește în atac, Gloria a fost dominată de echipa din Mioveni.

Bistrițencele au fost conduse până în minutul 22, când au reușit, cu chiu cu vai, să egaleze. Cu ajutorul unor mingi scoase miraculos de Măzăreanu, Bistrița a condus la pauză cu 12-11, dar a început partea a doua la fel de rău ca și prima. Am egalat la 18 în minutul 20 al părții secunde, dar adversarele noastre s-au desprins apoi la 3 goluri și n-am mai reușit să le egalăm până la final. S-a terminat 22-24, meciul fiind considerat pe terenul Gloriei.

La final, Horațiu Pașca a făcut o aluzie la cei 6 ani și jumătate de când antrenează echipa și a spus că poate ar fi nevoie de o schimbare. Se gândește tehnicianul bistrițean la o demisie sau își face doar procese de conștiință? Vom avea un răspuns în zilele ce urmează.

În ce privește evoluția fiecărei jucătoare, e greu de remarcat câte ceva. Poate doar câteva sclipiri ale Laurei Pristăvița, ale Nicoletei Dincă sau Valentinei Elisei, la fel ca ale portăriței Măzăreanu, foarte bună uneori, însă ușor de învins alteori. În rest, celelalte jucătoare au rămas datoare, în special extremele de pe dreapta, foarte slabe în acest meci.