Handbal: Două victorii, o remiză și o înfrângere pentru ”crăciunițe” la turneul 5 al Campionatului Național junioare 2

Al cincilea turneu al grupei I al Campionatului Național al junioarelor 2 la handbal s-a disputat   la Zalău, cu participarea echipelor: Olimpic Tg. Mureș, Arena Tg. Mureș, CSS Zalău, CSS Sighișoara și LPS Bistrița. Bistrițencele lui Iuliu Crăciun au obținut două victorii, o remiză  și o înfrângere în fața CS Olimpic Tg. Mureș.

În prima etapă bistrițencele, au întâlnit formația CS Arena Tg. Mureș, partida încheindu-se la egalitate, scor 22-22 (11-12).  Bistrițencele au început bine jocul reușind să conducă pe tabela de marcaj până în minutul 21 când au fost egalate la 9, mureșencele terminând în avantaj de un gol prima repriză.  După pauză se joacă de la egal la egal, ambele echipe alternând la conducere pe tabela de marcaj, mureșencele egalând pe final de meci.

În cel de-al doilea joc bistrițencele au câștigat la limită, scor 17-16 (8-6) partida cu CSS Zalău. S-a mers cap la cap până spre finalul primei reprize, scor 6-6 în minutul 17, după care bistrițencele au marcat 2 goluri și au încheiat repriza în avantaj. După pauză bistrițencele se distanțează la 4 goluri diferență, scor 11-7 în minutul 31, zălăuancele egalează egalează la 16 în ultimul minut, pentru ca în final bistricencele să marcheze golul victoriei.

Al treilea joc, cu CSS Sighișoara, a adus și cea mai clară victorie pentru bistrițence, scor 35-14 (16-9). Bistrițencele și-au asigurat încă din start o diferență de 4 goluri, scor 5-1 în minutul 12, jucătoarele de la Sighișoara egalează la 5 în minutul 16, bistrițencele se duc la 5 goluri diferență în minutul 21, scor 11-6, prima repriză încheindu-se cu 7 goluri diferență pentru fetele lui Crăciun. După pauză bistrițencele își măresc diferența la 11 goluri în minutul 30, scor 20-11, apoi la 17 goluri în minutul 36, scor 27-10, la 20 goluri în minutul 44, scor 32-12,  finalul jocului consemnând scorul 35-14.

Ultimul joc al bistrițencelor, cel cu CS Olimpic Tg. Mureș, a fost unul câștigat clar de mureșence, bistrițencele ținând pasul cu adversarele doar în primele 10 minute, scor 5-6, după care fetele de la Olimpic s-au distanțat la 4 goluri diferență, scor 5-9 în minutul 15, diferență care s-a păstrat până la pauză, scor 10-14. După pauză mureșencele se duc la 9 goluri diferență în minutul 34, scor 11-20, apoi la 11 goluri diferență în minutul 36, scor 23-12, fluierul de final consemnând rezultatul: LPS – Olimpic Tg. Mureș 14-27 (10-14).

Bistrițencele au terminat campionatul pe locul trei, după Olimpic Tg. Mureș și Arena Tg. Mureș și s-au calificat la turneul semifinal.

Rezultate

LPS Bistrița – CS Arena Tg. Mureș 22-22 (11-12), marcatoare: Szabo 2, Abodi 2, Chira 6, Ciroie 10, Mureșan 1, Tărpian 1.

LPS Bistrița – CSS Zalău 17-16 (8-6), marcatoare: Szabo2,  Ciroie 4, Abodi 2, Chira3, Mureșan 3, Făgăraș 1, Tărpian 2.

LPS Bistrița – CSS Sighișoara 35-14 (16-9), marcatoare: Szabo 7, Abodi 6, Mureșan 5,  Tărpian 2, Chira 4, Ciroie 11.

LPS Bistrița – CS Olimpic Tg. Mureș 14-27 (10-14), marcatoare: Chira 3, Abodi 2, Szabo 1, Ciroie 5, Mureșan 3.

Lotul folosit de antrenorul Iuliu Crăciun: Anca Rusu, Denisa Vasile, Iulia Szabo, Denisa Arman, Nicoleta Abodi, Diana Gîță, Andrada Mureșan, Alexandra Tărpian, Roberta Chira, Cornelia Ciroie, Cecilia Făgăraș, Denisa Andrieș, Maria Boacheș, Nicoleta Cotuțiu.