Gabriela Szabo a pierdut clar alegerile pentru președinția Comitetului Olimpic și Sportiv Român (COSR) în fața lui Mihai Covaliu și la final a făcut o declarație greu de înțeles.
Printre altele, ea a spus: ”Dar eu sunt fericită că Mihai a câștigat, sunt bucuroasă că poate să ducă proiectele sportului mai departe” și ne întrebăm cum altfel decât fericită ar fi fost dacă ar fi câștigat ea această întrecere!
Gabi Szabo, fost ministru al Tineretului și Sportului, a dezvăluit, fără să ofere însă prea multe detalii, și anumite manevre de culise care aveau ca obiectiv influențarea șefilor de federații
''A fost o cursă foarte frumoasă, însă sunt dezamăgită de ultimele săptămâni din campania mea, pentru că s-au întâmplat foarte multe lucruri urâte. Chiar și aseară, a fost acel SMS care a plecat către toți președinții de federații, la adresa mea și a altor colegi care au candidat”, a declarat campioana olimpică de la Sydney.
Mesajul la care s-a referit Gabi Szabo, trimis la sute de persoane implicate la vârful sportului, ar fi avut efect invers. El a fost următorul: ”Stimați colegi, singura sansa pt. sportul romanesc este ca COSR sa fie sub protectia PSD, singurul partid căruia-i pas de voi. Votați cu incredere candidatii PSD la COSR: Gabriela Szabo, George Cosac, Gabriel Barladeanu, Vasile Catea, Sorin Iacoban si Gabriel Toncean”
Ultimele comentarii