FOTO/ VIDEO: Andrei Enescu, ”cipriotul” naturalizat la Bistrița!

Andrei Enescu, un fost fotbalist al Gloriei, joacă acum în Cipru,  la Ethnikos Achnas, fiind unul dintre cei mai apreciați fotbaliști străini.

Însă păstrează o puternică legătură cu Bistrița, prin logodnica sa, Paula Schneider. Aceasta e bistrițeancă și i-a dăruit cele mai de preț cadouri din viața sa, doi băieței frumoși, Lucas și Mario.

Andrei și Paula plănuiesc să se căsătorească la vară și să-și unească destinele, tot la Bistrița, orașul de care sunt îndrăgostiți amândoi și unde sportivul vrea să se stabilească și după încheierea carierei sale fotbalistice.

Recunoaște că duce de multe ori dorul de casă, însă se simte împlinit în plan professional și personal.

Andrei Enescu s-a născut în data de 12 octombrie 1987, la Drobeta-Turnu Severin, încă de mic fiind pasionat de sportul rege. În cariera sa fotbalistică a trecut pe la echipe precum Steaua București, Pandurii Tg. Jiu, Sheriff Tiraspol, Gloria Bistrița, FC Vaslui, Gaz-Metan Mediaș, Poli Iași, având peste 100 de prezente în Liga I.  La vârsta de 19 ani ajunge la Bistrița, oraș care urma să-i fie atât de drag sufletului său.

Bogdan Florea

 

 | 5.439 vizualizări

Author: Adrian Linca

Share This Post On

Adaugă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *