În weekend a avut loc la Reghin ediția a III-a Memorialului “Ghiță Maiogan” la fotbal. La această competiție, care a fost organizată pe patru categorii de vîrstă: junior născuți în 1995, copiinăscuți în 2001, 2004 și 2005 au participat și trei echipe bistrițene: Gloria Bistrița, pregătită Bogdan Florea la grupa 2001 și Sporting Bistrița, pregătită de Leon Buhai cu grupele 2004 și 2005, grupele de la Sporting fiind la prima participare la un turneu. Toate cele trei grupe bistrițene au avut evoluții bune jucând finala mică, copii lui Florea pierzând în fața celor de la Kinder Mureș, grupa de 2005 de la Sporting a pierdut 5-4 cu Atletic Gurghiu, în timp ce grupa 2004 a lui Buhai a terminat pe locul trei după victoria la penalty-uri în fața celor de la FK Miercurea Ciuc.
Lotul folosit de Leon Buhai: Cosmin Dobre, Andreas Trișcaș, Raul Rad, Edy Bucșa, Kevin Danci, Sorin Răcilă, Valentin Negrea, Paul Coman, Bogdan Suciu, Călin Toma, Ionuț Trifoi, Florin Cozac, Patrick Gyorfi, Darian Cămăraș.
Leon Buhai, antrenor Sporting:”A fost prima competiție la care am participat cu acești copii. Lucrez cu acești copii de opt luni, am jucat înainte de a intra în vacanță primele trei jocuri amicable din cariera lor, așa că sunt mulțumit de evoluția copiilor”.
Ultimele comentarii