O modificare adusă Codului Silvic al României, concepută pentru a suplimenta cantitatea de lemne de foc oferită populației, pune pe jar marile companii din industria forestieră.
Constantin Tobescu, consilierul ministrului Apelor și Pădurilor, a atacat-o pe Doina Pană, fost ministru al Apelor și Pădurilor, după ce aceasta nu a fost de acord cu o corectare a articolul 59 din Codul Silvic. Doina Pană se opune modificării pentru a preveni criza lemnelor de foc și în iarna viitoare. Interesele celor care beneficiază de vânzarea lemnelor sunt însă mari.
Într-un articol din România Liberă, se insinuează că Doina Pană ar fi rămas fără sprijin politic și, implicit, fără funcția de ministru al Apelor și Pădurilor, în urma presiunilor firmelor mari de prelucrare a lemnului, printre care și cea deținută de Traian Larionesi.
„Este de notorietate faptul ca doamna Ministru Pana Doina a intervenit saptamana trecuta la Comisia pentru Agricultura a Camerei Deputatilor pentru a bloca modificarea Codului Silvic- corectarea art. 59. In opinia d-nei Ministru Doina Pana acest articol este perfect si, asa cum se spune si in articol, va conduce la punerea la dispozitia populatiei a 4 milioane mc lemn de foc din rarituri, igiena si accidentale”, a scris Tobescu.
Acum un an, mass-media relata că Tobescu este reprezentant al proprietarilor de păduri și că face lobby pentru firmele de prelucrare a lemnului. Pe de altă parte, o firmă privată de soft, indicată și în declarația de avere a lui Tobescu, ar fi lansat o aplicație de urmărire a masei lemnoase care funcționează în paralel cu cea a Ministerului Apelor și Pădurilor, concurând-o.
Foarte interesant este și faptul că, acum o lună, Poliția a făcut o serie de controale la firma lui Traian Larionesi. Împotriva acestor controale a protestat chiar Cătălin Tobescu – abia numit consilier al ministrului Deneș, adică angajat al statului.
Sub actuala conducere a Ministerului Apelor și Pădurilor, au fost inițiate întâlniri cu reprezentanții companiilor forestiere. Una dintre ele a avut loc la 17 februarie la Bistrița. Se pare că acolo a fost criticat exact articolul 59 din Codul Silvic, articol care, în versiunea adusă de Legea 175 / 2017, încurcă aceste firme. Alte întâlniri similare ar urma să se desfășoare și în alte județe, tocmai pentru a legitima modificarea Legii 175.
În cazul în care art. 59 din Codul silvic va fi modificat, criza lemnului de foc s-ar putea menține și în următoarea iarnă – în beneficiul mafiei lemnului și în defavoarea celor mai vulnerabili locuitori din mediul rural, adică a celor care încă se încălzesc cu lemne. (P)





Ultimele comentarii