Cinci bistrițeni într-un meci de Liga a doua la Brașov

Cinci bistrițeni au jucat recent într-un amical între două echipe de Liga a doua. Jocul s-a disputat la Brașov, acolo unde cele două divizionare B, Arieșul Turda (seria a II-a) și Delta Tulcea (seria I), s-au aflat în cantonamente.

Cu două săptămâni de pregătire în plus, Tulcea s-a impus cu 3-0, prin două goluri marcate de un alt fost jucător din curtea Gloriei, Câju. La Turda au jucat titulari Cătălin Bucur (foto) și Cristi Pop, iar după pauză a intrat Florin Å¢ârcă, în timp ce la Tulcea Răzvan radu a intrat din primul minut, iar Dinu Sănmărtean a jucat după pauză.

„A fost un meci specific de pregătire, după un cantonament la munte. Trebuie să ne pregătim bine, va fi un campionat greu, în care a apărut Bistrița și Timișoara. Alături de ele cred că vor trage la promovare și Bihorul, Slatina sau chiar Severinul, sau UTA”, spune Cătălin Bucur pentru sportulbistritean.ro.

Iată echipele folosite de antrenorii Cristi Dulca (Tulcea) și Florin Fabian (Turda)

Delta Tulcea: Stoicescu – Oae, Soporan, Grigorov, Cucu – Câju, Ionescu, Postolache, Tene – Henry, R.Radu.

Au mai jucat: D. Sănmărtean, Ciubotariu

Arieșul Turda: Pampea – A. David, Bier, Timar, Tegzeș -Tilincă, Cr. Pop, Felipe, Boroștean – C. Bucur, Hadăr.

În repriza secundă au jucat: M. Moldovan – Å¢ârcă, Roiu, R. Cristian, Barbuloviciu, B. Bucur, Vajda și Șaim.