Box: Andrei Măjer, tare și afară! A luat bronz la europenele de cadeți!

După ce a câștigat tot ce era de câștigat în România la categoria lui de vârstă (14 ani), Andrei Măjer și-a confirmat valoarea și pe plan extern, la europenele de cadeți, care se desfășoară în aceste zile la Sarajevo.

În total, 274 de boxeri din 25 de țări participă la EUBC Schoolboys & Schoolgirls, așa cum este denumirea exactă a competiției.

Măjer a boxat la categoria 90 de kilograme și l-a învins în sferturile de finală cu 5-0 pe turcul Enes Ksroglu. A boxat în penultimul act al întrecerii cu moldoveanul Pavel Zavalişin și a pierdut cu 4-1!

Delegatia Romaniei ce condusă de antrenorii Gheorghe Napoleon, Doru Neamtu, Georgian Anghel și Radu Zarif a cucerit 6 medalii: una la fete prin Mirela Elisa Cojocaru, care a pierdut șansa de a merge în finală deși a facut un meci mare ucraineanca Marija Panasenko, si 5 la băieti.