Unul dintre cei mai talentați portari bistrițeni din ultimii ani, produs sută la sută al Centrului de Copii și Juniori al Gloriei Bistrița, își încearcă norocul în țara cantoanelor.
Raul Pop a intrat la 12 ani pentru prima dată pe poarta stadionului Jean Pădureanu, hotărât să calce pe urmele idolului său Călin Albuț. A petrecut în clubul bistrițean toate etapele: juniori, echipa a doua, și prima echipă în liga II și liga III cu rezultate foarte bune.
Muncitor și talentat, a rămas printre ultimii mohicani la Bistrița, chiar și anul acesta, evoluând pentru FC Bistrița în liga III și în retur pentru academicienii din liga a 4-a.
Apogeul carierei sale de până acum a fost perioada petrecută la Bucovina Pojorâta, timp de 2 ani de zile, reușind promovarea din liga III în liga II, evoluțiile sale fiind foarte apreciate, amintind aici meciurile cu Rapid București, când a fost desemnat omul partidei, apărând o lovitură de la 11 metri, decisivă.
Chiar dacă a avut ceva oferte din țară, a hotărât să-și încerce norocul în Elveția, unde pe lângă locul de muncă asigurat, evoluează și în liga II- amatori, la FC Champagne, din orașul Yverdon.
“Am venit aici să muncesc, să trag tare de mine, și dacă se poate să merg mai sus. Aici este altă viață, nu se compară cu România. La amatori sunt condiții de liga II din România, poate și mai bune. Mai încerc anii aceștia cu fotbalul, dacă nu, mă apuc de altceva.” ne-a declarat Raul Pop, dezamăgit de cele întâmplate în fotbalul românesc.
Bogdan Florea
Ultimele comentarii