VIDEO, sintetic : Toate echipele bistrițene sunt aproape de sferturi! Vezi rezumatele primei zile din Campionatul Regional de minifotbal!

S-au jucat câte două meciuri din cele 3 ale fiecărei echipe în grupele Campionatului Regional de minifotbal de la Baza Raoul.

Înaintea ultimelor partide din fiecare serie, toate cele 3 echipe bistrițene, Extratereștrii, Raal și Puf de Păpădie, au șanse la sferturile de finală ale competiției. Ba chiar de pe locul 1 în grupele lor, caz în care la tragerea la sorți vor intra în prima grupă valoricăși nu pot cădea între ele.

Raal a fost prima echipă care a intrat în focurile competiției. Echipa condusă de pe margine de Boby Mateescu s-a impus greu în prima partidă, doar dupăloviturilede departajare. Dar în cea de-a doua, cu Barrier Bacău, s-a descătușat și a câștigat clar, 5-2. Victoria a venit în partea secundă, după ce la pauză a fost egal. Fizeșan de două ori, Cucuiet, Negrea și Miholca au marcat pentru echipa bistrițeană, care are ultimul meci din grupă sâmbătă, de la ora 12.00.

Puf de Păpădie a avut ghinion în prima partidă, pe care a pierdut-o laloviturile de departajare. Dar s-a revanșat în cea de-a doua, pe care a câștigat-o cu 6-1 împotriva unei echipe din Roman. A fost meciul lui Paul Halas, autor a 4 goluri spectaculoase.

Extratereștrii și-au respectat blazonul și au câștigat lejer ambele partide disputate astăzi. Un 4-0 sec cu o echipă din Pașcani și un 5-0 fără drept de apel cu una din Iași au fost rezultatele echipei lui John Runcan, chiar și fără liderul ei pe teren, suspendat după ediția trecută a fazelor zonale.

Cu Pasztor de nebătut în poartă, cu Hlinca și Chibulcutean candidați la topul celor mai buni fundași ai acestei competiții, cu același sufletist și muncitor Sergiu Costin la mijloc, dar și cu Abiel Deac, Coșneac, Patca sau Sebi Rus în mare poftă de joc, echipa condusă foarte bine de Alex Rus, marcator în meciul 2, are șanse clare la podiumul competiției.

Sâmbătă dimineața sunt programate ultimele meciuri din grupe și, după masa, sferturile de finală, meciuri ce vor fi trase la sorți în jurul orei 13.00, cu primele două echipe calificate din fiecare grupă.

Marsat – Mărășești ora 13.00 Gen 2

Sferturile de finală vor avea loc sâmbătă de la ora 18.00, semifinalele duminică dela 10, iar finala mare duminică de la 17.00