VIDEO, sintetic: Extratereștrii, în sferturi fără gol primit! Raal și Puf  întorc meciurile decisive și se califică și ele între primele 8

Ziua a doua din Campionatul Regional de minifotbal, zona Nord Est, a adus calificările mult așteptate de bistrițeni în sferturile de finală.

Dacă Extratereștrii s-au calificat la pas, învingând la scor și în ultimul meci din grupă (6-0 cu Medisanis Pașcani), celelalte două echipe din BN au trecut prin emoții.

Raal a fost condusă cu 2-1 de Elegant Bacău, dar Blaji și Fizeșan au marcat în partea secundă și au întors calificarea. A fost un meci greu pentru Negrea, Conon și ceilalți, în care clasicele (deja) probleme de comunicare cu banca tehnică puteau fi decisive.  Bogdan Mateescu a reușit în cele din urmă să-și strunească jucătorii, câțiva dintre ei fiind nemulțumiți de schimbările din timpul meciului. A fost 3-2 la final, cu un golsenzațional marcat de Blaji din loviturăliberă,  și Raal joacă de la ora 21.00 într-un sfert de finală cu o echipă din Piatra Neamț.

Puf de Păpădie a produs din nou un meci bun și a reușit o calificare la care puțini visau înaintea turneului. Jucătorii lui Florin Rus au întâlnito echipă foarte bine clădită, cu jucători puternici, greu de depășit. A fost 2-0 pentru Fabio Botoșani, dar ”pufii” au egalat la 2 până la pauză.

Cu Halas din nou în mare formă, dar și cu Chira, Cristi Pop sau Cătălin Bucur ”vulpoi bătrîni” care știu să țină la presiune, Puf de Păpădie a marcat de 3 ori după pauză și s-a calificat mai departe. Unde va întâlni cel mai greu adversar din sferturi, Auto Driver Iași, învinsă de Raal după lovituri de departajare în primul meci din grupă.