Junior Moraes, fostul atacant al Gloriei, a marcat un golsenzațional pe Olimpico din Roma în Europa League.

Lazio a remizat cu Dinamo Kiev în turul optimilor de finală ale Europa League, după un meci cu un final nebun. S-a terminat 2-2, cu toate golurile marcate în repriza secundă și cu o bară a lui Immobile în prelungiri, la ultima fază.

După 0-0 la pauză, Tsygankov a dat prima lovitură pe Stadio Olimpico, în minutul 52, când a punctat cu o execuție fantezistă, cu călcâiul. Ciro Immobile a egalat după două minute, iar Felipe Anderson a adus-o pe Lazio în avantaj (62), dar echipa lui Radu Ștefan nu a rezistat până la capăt.

Junior Moraes, a intrat în minutul 67 și nu i-a trebuit prea mult pentru a o „pedepsi” pe Lazio. În minutul 79, brazilianul a egalat la 2 cu un șut de excepție, din întoarcere, de la aproximativ 20 de metri.

Cu această reușită, Moraes a ajuns la 7 goluri în acest sezon de Europa League și e pe locul al doilea în topul marcatorilor, la un singur gol în spatele lui Aritz Aduriz, de la Athletic Bilbao.

Immobile putea aduce victoria lui Lazio la ultima fază, dar șutul său la colțul lung, din minutul 90+6, a lovit bara porții formației ucrainene. După acest 2-2 la Roma, Dinamo Kiev va avea prima șansă la calificare.