Victorie la Cisnădie și Gloria termină anul pe podium, la egalitate cu CSM București!

N-am sperat într-un final de an atât de bun după un început ezitant de sezon. Gloria termină anul cu 21 de puncte și, dacă ținem seama de depunctarea Coronei, e pe locul 3, după Vâlcea și CSM București, la egalitate de puncte cu fosta campioană a Europei.

Aseară, bistrițencele au făcut un meci bun, pe terenul unei echipe care joacă și ea în grupele EHF. Și a reușit să câștige la două goluri (26-24), meciul contând pentru etapa a 11-a din Liga Florilor, antepenultima a turului.

Gloria a condus permanent pe tabelă în prima repriză, e adevărat, la limită. Dar scorul s-a întors în partea secundă și sibiencele au fost în avantaj până în ultimele 5 minute.

Cu intervenții bune ale portărițelor Inculeț și De Paula, dar în primul rând cu Valentina Ardean Elisei trăgând după ea întreaga echipă, gruparea bistrițeană a reușit un forcing de final și a venit acasă cu toate cele 3 puncte.

Pașca și jucătoarele lui n-au timp prea mult să savureze victoria și nici să petreacă de Revelion. Au antrenamente în fiecare zi, până vineri, când pleacă spre Lublin, unde vor juca duminică, în primul meci din faza grupelor EHF.

Au marcat la Cisnădie: Valentina Ardean Elisei – 12 goluri, Dzyiana Ilyina – 4, Natallia Vasileuskaya – 3, Nicoleta Dincă – 2, Daniela Rațiu – 2, Andreea Tetean – 2, Teodora Bloj – 1.

🥅Ana Maria Inculeț 6/11 intervenții reușite (54%), Darly Zoqbi de Paula 13/29 (44%), Ljubica Nenezic – 1/4 ( 25%)

Ceamai bună marcatoare a gazdelor din Cisnădie a fost bistrițeanca Senocico, având 14 reușite. Au mai marcat:  Panici 3, Nan 3, Tănasie 2, Predoi 2

Clasament:

1 SCM Rm. Vâlcea 10 9 0 1 262 208 27
2 Corona Brașov 11 8 2 1 307 272 26
3 CSM București 10 7 1 2 278 224 22
4 Gloria Buzău 10 7 0 3 259 242 21
5 CS Gloria 2018 11 7 0 4 256 250 21
6 Minaur Baia Mare 11 6 2 3 278 262 20