Tenis de masă: Tania Plăian, medalie la europenele sub 21 de ani, la prima participare!

Bistrițeanca Tania Plăian a reușit un rezultat de excepție chiar la prima ei participare într-o competiție europeană la categoria 18-21 ani.

Sportiva legitimată la CSM Bistrița a obținut medalia de bronz la Campionatul European U21 din Portugalia.

Tania Plăian a câştigat în optimi în faţa suedezei Christina Kallberg, cu 4-1 (11-8, 11-6, 11-2, 10-12, 11-8), în sferturi a depăşit-o pe Audrey Zarif (Franţa), cu 4-3 (2-11, 12-10, 11-9, 7-11, 12-10, 8-11, 13-11) și a jucat  în penultimul act cu Maria Malanina (Rusia).

A fost învinsă cu 4-1 în semifinale (9-11, 7-11, 8-11, 11-6, 5-11), dar răzbunată de Adina Deaconu în finală, constănțeanca obținând aurul competiției feminine.

La dublu, Tania Plăian şi Andrea Perez (Spania) au câştigat în optimi în faţa cuplului Valeria Şcerbatih/Maria Tailakova (Rusia) cu 3-0, dar s-a înclinat în sferturi în faţa perechii Xuan Zhang (Spania)/Audrey Zarif (Franţa), cu 1-3 (11-13, 11-9, 11-4, 11-2).

Şase sportivi români au participat la Campionatul European U21, care s-a desfăşurat în Gondomar, Portugalia, între 7-10 martie

Adina Diaconu, Andreea Dragoman, Tania Plaian, Cristian Pletea, Alex Manole şi Rareş Şipoş au luat parte la concursul european. Alături le-au fost antrenorii Viorel Filimon şi Andrei Filimon.

”E o mare realizare, ținând cont că e la prima participare în competițiile sub 21 de ani. A mai avut performanțe europene până acum, dar la junioare. Ne bucurăm foarte tare de acest rezultat”, spune Marian Filipaș, antrenor la CSM Bistrița

”A fost un campionat foarte reusit pentru mine deoarece am reusit sa urc pe podium si sa obtin medalia de bronz in proba de simplu.Sunt foarte fericita, avand in vedere ca este prima participare la acest Campionat European de Tineret, si totodata ma bucur ca am reusit sa fac fata unor jucatoare de nivel inalt!!!Multumesc tuturor oamenilor care mi-au fost alaturi si celor care m-au ajutat sa ajung pana aici!Drumul meu spre o cariera stralucita in acest sport continua cu multa munca si multa pasiune!!”,a scris Tania pe facebook.