Taekwondo: ”Reprezentăm județul cu mândrie!” CS ILYO, 23 de medalii la naționale, locul 1 la general!

Performanță excepțională pentru Clubul Sportiv Ilyo la Campionatul Național de Taekwondo. Pentru prima dată în istoria de 10 ani a acestei grupări, s-a clasat pe locul 1 în clasamentul general al cluburilor din România, la o competiție de asemenea anvergură.

Cu 23 de medalii, dintre care 15 de aur, 5 de argint și 3 de bronz, plus 3 medalii la proba de poomsae, clubul bistrițean condus de Marius Muti a devansat alte 26 de cluburi din țară. Ediția cu numărul 22 a naționalelor s-a desfășurat în Sala Sporturilor “Dumitru Popescu Colibași” din Brașov.

La acest eveniment au participat peste 750 de sportivi legitimați la 27 de cluburi din țară. Clubul Sportiv Ilyo a participat cu un lot de 25 de sportivi, 4 dintre ei participând la 2 categorii de vârstă, respectiv: Musteață Liana Ionela, Cantor Dan Alexandru, Șolderea Selena și Filip Mureșanu Mario Raul (toți obținând medalii la ambele concursuri).

Medalii de aur au obținut: 1. Musteață Liana Ionela – seniori feminin -53 kg. 2. Musteață Liana Ionela – juniori feminin -55 kg. 3. Riti Ana – cadeți feminin -37 kg. 4. Șolderea Selena – juniori feminin – 46 kg. 5. Bindea Ana Luiza – juniori mici feminin -35 kg. 6. Cantor Dan Alexandru – juniori masculin – 73 kg. 7. Bura Mihai Cristian – juniori masculin -63 kg. 8. Tudorache Bogdan – juniori mici -35 kg. 9. Tudorache Mihai – copii 1 masculin -35 kg. 10. Cociuban Răzvan Daniel – juniori mici masculin +40 kg. 11. Țenghel Vlad Ioan – juniori mici masculin clasa B – 35 kg. 12. Popan Michelle Valentino -juniori masculin clasa B -68 kg. 13. Simionca Marius Teodor – cadeți masculin clasa B – 41 kg. 14. Țermure Denis Ionuț – copii 1 masculin clasa B -25 kg. 15. Morar Andrei Ciprian – copii 2 masculin clasa B -25 kg.

Medalii de argint au obținut următorii sportivi: 1. Șolderea Selena – seniori feminin -46 kg. 2. Cantor Dan Alexandru – seniori masculin -74 kg. 3. Agrișan Ștefan Gabriel – cadeți masculin -45 kg. 4. Avram Darius Alexandru – copii 1 masculin + 35 kg. 5. Filip Mureșanu Mario Raul – juniori masculin -51 kg.

Medalii de bronz au obținut următorii sportivi : 1. Pintea Luca Paul – copii 1 masculin +35 kg. 2. Sas Tudor Mihai – juniori mici masculin +40 kg. 3. Filip Mureșanu Mario Raul – cadeți masculin -41 kg.

La proba de Poomsae (luptă cu adersari imaginari) Cociuban Răzvan Daniel a obținut locul 1, iar Bindea Ana Luiza și Șolderea Selena au obținut locul 2.

Sportiva Musteață Liana Ionela a fost declarată cea mai bună sportivă la categoria de vârstă Seniori.

”Conducerea clubului sportiv ILYO mulțumește staffului tehnic din care au făcut parte doamna profesor Ica Sigartău și instructorul Ioana Teodor Iacob, părințiilor care s-au mobilizat și s-au organizat exemplar, sportivilor beneficiind  de toate facilitățiile ( transport, cazare, masă) la un nivel ridicat, sportivilor pentru dăruirea și munca depusă în obținerea acestor rezultate, sponsorilor și susținătorilor clubului ILYO. Reprezentăm cu mândrie județul Bistrița Năsăud!”, declară Marius Muti, mentorul clubului bistrițean.