Taekwondo: CS Ilyo și-a tras partea leului din concursul de la Bistrița! 49 de medalii! (FOTO/ VIDEO)

Aproape 400 de sportivi de la 26 de cluburi și peste 800 de spectatori s-au întâlnit la Bistrița la cea de-a 8-a ediție a competiției naționale de Taekwondo WT, Ilyo Open Cup

Concursul s-a desfășurat pe 5 probe: -Kyeorugi, Poomsae, Speed Kick, Hyeokpa și Hoshinsul.

Clubul Sportiv ILYO a participat cu 31 de sportivi la proba de Kyeorugi, 16 sportivi la proba de Poomsae și 15 Sportivi la proba de Speed Kick.

Sportivii bistrițeni au obținut 49 medalii dintre care 25 de aur (14 Kyeorugi, 10 poomsae, 1 Speed Kick), 13 medalii de argint (7 kyeorugi, 4 poomsae, 2 Speed Kick) și 11 de bronz (8 Kyeorugi, 2 Poomsae, 1 Speed Kick).

Aceste rezultate au clasat clubul sportiv ILYO pe locul 1 la clasamentul general clasa A și locul 3 clasamentul general .

Competiția început cu mesajul președintelui CJ Radu Moldovan, deja o prezență tradițională an de an, ca și cea a viceprimarului Cristian Niculae. În deschiderea oficială au fost prezente trupe de dans de la Reeborn Dance și Dancestar Academy, precum și 3 sportive ale clubului Ilyo: Musteață Liana Ionela, Șolderea Selena și Bindea Ana Luiza pregătite de profesoara Ica Sigartău

”Mulțumim echipei clubului ILYO care s-a ocupat de obținerea acestor performanțe, în special doamnei profesor Ica Sigartău, precum și instructorilor Orban Ioan Ștefan, Ioana Teodor Iacob, Zinveliu Denisa Timea. Mulțumim oficialităților locale și Federației Române de Taekwondo WT!”, a declarat la final Marius Muti, președintele clubului organizator. 

Rezultate proba Kyeorugi ( Luptă competițională) : 29 medalii dintre care 14 de aur, 7 argint, 8 bronz.

Aur au obținut următorii sportivi: Musteață Liana Ionela, Riti Ana, Bindea Ana Luiza, Șolderea Selena, Cantor Dan Alexandru, Bura Mihai Cristian, Avram Raul Adrian, Filip Mureșanu Mario Raul, Țenghel Vlad Ioan, Pintea Luca Paul, Halasu Amir Dorin, Morar Andrei Ciprian, Tudorache Mihai, Popan Michelle Valentino.

Locul 2 au obținut următorii sportivi: Sabo Ariana Mara, Stern Julia Victoria, Stern Andreas Georg, Avram Darius Alexandru, Tudorache Bogdan, Cociuban Răzvan Daniel, Gabor Theodor Alexander.

Locul 3 au obținut următorii sportivi: Sas Tudor Mihai, Simionca Marius Teodor, Costin Simijdean Vlad, Țermure Denis Ionuț, Purcelean Denis Sorin, Bojor Alexandru Victor, Agrișan Ștefan Gabriel, Vinter Lorand.

 

La proba de Poomsae s-au obținut 16 medalii, dintre care 10 de aur, 4 de argint și 2 de bronz.

Medalii de aur: Șolderea Selena (individual), Bindea Ana Luiza( individual), la dublu ( perechi) Șolderea Selena/ Stern Andreas Georg, echipă de 3 masculin Stern Andreas Georg/ Filip Mureșanu Mario Raul/ Cociuban Răzvan Daniel și echipă de 3 feminin Șolderea Selena/ Sabo Ariana Mara/ Bindea Ana Luiza. 4

Medalii de argint: Sabo Ariana Mara (individual), Dandea Bianca (individual), perechea Sabo Ariana Mara/ Filip Mureșanu Mario Raul. 2 medalii de bronz: Filip Mureșanu Mario Raul ( individual) și Buhai Iasmina ( individual).

La Proba de Speed Kick s-au obținut 4 medalii: 1 de aur, 2 de argint și 1 de bronz.

Medalie de aur: Morar Andrei Ciprian.

Medalii de argint: Cotoc Irina și Țenghel Vlad Ioan.

Medalie de bronz: Gabor Theodor Alexander.

 

 | 2.231 vizualizări

Author: Adrian Linca

Share This Post On

Adaugă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *