Sintetic, Liga a treia: GLS, aproape de o surpriză! Speranța îşi ia revanşa!

Primele echipe ale clasamentului şi-au luat punctele în etapa a 13 a din Liga a III a a Campionatului municipal de minifotbal.

EMI Corporation II a avut meci greu cu BN Galaxy, dar golul lui Păulică Moldovan a adus toate cele trei puncte în contul echipei lui Claudiu Grigoraş, care se menține pe prima poziție.

La doar trei puncte distanță sunt „cobrele” de la Belco Avia, care le-au „ascuns” materialele de construcții celor de la FC Meditator. Cu „Leru” Faluvegi imbatabil în poartă, echipa lui Remus Conea a avut, pe lângă cele 4 goluri marcate de „Di Maria” Adrian Pentelei o dublă, Remus Rauca şi Laurențiu Ciprian Bob la prima reuşită în tricoul celor de la Belco Avia, încă 8 bare, frații Andron nereuşind să marcheze golul de onoare pentru „bârgăuani”.

Extreme Boys se menține pe podium, trupa lui Marius Chețan având din nou o revenire spectaculoasă cu Teraplast. Deşi au fost conduşi în 3 rânduri, Daniel Rognean cu un hattrick şi Tudor Oltean au adus o victorie importantă pentru Extreme Boys. GLS a condus aproape tot meciul cu Arta Grafic, dar ultimele 4 minute au fost de coşmar pentru aceştia. Au încasat trei goluri şi totul s-a prăbuşit pentru ei, aducând o victorie la care nu spera nici cel mai optimist suporter.

Tacs au ajuns la timp pentru meciul cu Nesquick, dar nu au putut opri pofta de gol a echipei lui Cristian Coste şi meciul s-a încheiat cu un scor de tenis, tot cu un scor mare încheindu-se şi meciul dintre AD United şi Voința Măriselu, tranşat în favoarea primilor.

Speranța Bistrița a avut de susținut un nou examen al tinereții, adversara din această etapă, Shadows Arcalia II fiind şi ea o echipă tânără. După un 0-0 la pauză, trupa lui Robert Artene a forțat cât a trebuit în a doua repriză şi golurile lui Cosmin Horga şi Cătălin Besnei au stabilit ecuația învingătoarei, mai ales că Darius Hoalbă a prins o zi excelentă în poarta Speranței.

Rezultatele etapei cu numărul 13, clasamentul şi programul complet al etapei viitoare: Bistritzer Boys-Cafe Noir 0-6, AD United-Voința Mărişelu 7-2, Belco Avia-FC Meditator 4-0, FC Dorolea-FC Golden Team 6-0, Extreme Boys-Teraplast 4-3, BN Galaxy-EMI Corporation II 0-1, Speranța Bistrita-Shadows Arcalia II 2-0, Tacs-Nesquick 1-6, Arta Grafic-GLS 5-4.

Clasament: 1.EMI Corporation II 37p, 2.Belco Avia 34p, 3.Extreme Boys 31p, 4.Arta Grafic 31p, 5.FC Dorolea 30p, 6.Nesquick 27p, 7.BN Galaxy 22p, 8.FC Meditator 22p, 9.AD United 19p, 10.Shadows Arcalia II 16p, 11.Speranța Bistrita 15p, 12.Teraplast 15p, 13.Voința Mărişelu 12p, 14.Cafe Noir 11p, 15.FC Golden Team 9p, 16.GLS 6p, 17.Tacs 6p, 18.Bistritzer Boys 0p.

Etapa viitoare vineri 22 noiembrie ora 17.30 Shadows Arcalia II-FC Dorolea, ora 18.20 Belco Avia-FC Golden Team, sâmbătă ora 11.30 Teraplast-AD United, ora 12.20 FC Meditator-Tacs, ora 22 GLS-Extreme Boys, duminică ora 12.30 Cafe Noir-Speranta Bistrita, ora 13.20 Nesquick-BN Galaxy.

Toate jocurile se dispută pe Baza Raoul de lângă Kaufland.