Rușinică! Înfrângere jenantă pentru Gloria în Liga Florilor!

Gloria a pierdut la un gol, 24-25, cu CSU Cluj Napoca, în etapa a 10-a din Liga Florilor, într-un meci disputat la Sfântu Gheorghe.

Echipa noastră a făcut cel mai slab meci din ultimii ani, în fața unui adversar ce avea până acum 8 înfrângeri din 8 meciuri, cu doar 3 rezerve pe bancă, din cauza problemelor legate de Covid.

Horațiu Pașca nu și-a putut mobiliza jucătoarele, care s-au văzut câștigătoare încă dinaintea startului. Gloria a condus cu 3 goluri la pauză (17-14) dar a jucat absolut jenant în partea secundă. Cu 6 minute înainte de final, clujencele au egalat, 23-23, și apoi au preluat conducerea și au ieșit învingătoare.

Portărițele noastre, de Paula și Măzăreanu au fost simple manechine, apărarea a fost de liga a doua, iar pe atac am ratat incredibil de ușor. Niciuna dintre jucătoare n-ar putea primi notă de trecere în urma acestui meci, pregătit și abordat catastrofal.

Urmează un meci cu SCM Craiova, dar obiectivul echipei, acela de a prinde cupe europene, pare că se îndepărtează de Bistrița, deși mai sunt destule etape de jucat.

Au marcat: Pristăvița, Ilyna (câte 5), Costa 4, Dincă 3, Vasileuskaya, Rodriguez câte 2, Băcăoanu, Elisei, Moroianu câte 1.