Minifotbal: Armata COMELF scrie istorie! Bronz la Cupa României!

Cu 68 de echipe prezente la start, Cupa României la minifotbal de la Sibiu a fost un nou prilej pentru minifotbalul bistrițean de a-și arăta valoarea.

Campionatul Municipal Bistrița a trimis 5 reprezentante, Sam Construct, Rimini, Sandy Cola, C. S. Marimar Nelyseb și Armata Comelf încercând să ajungă cât mai aproape de trofeu. Dacă primele doua au încheiat repede socotelile, nereușind nici măcar o victorie, celelalte echipe bistrițene au oferit evoluții convingătoare și doar ghinionul și neșansa la tragerea la sorți au făcut ca acestea să nu atingă faza finală a competiției. Sandy Cola a obținut 5 puncte în grupă, dar nu au reușit să obțină biletele pentru 16-imi, beclenarii punctând însă la capitolul imagine.

Marimar Nelyseb au avut punctaj maxim în grupe, au trecut dramatic în 16-imi de Argeș Brașov, după lovituri de departajare iar în optimi au dat de Armata Comelf, o altă echipă bistrițeană care a arătat o formă de zile mari la Sibiu. A fost o reeditare a finalei Cupei României de la Bistrița, doar ca de această dată cei care au mers mai departe au fost Armata Comelf, Rauca apărând penalty-ul decisiv. Tot la loviturile de departajare s-a decis și sfertul de finala cu Valraz Brăila, și tot Rauca a fost eroul trupei lui Cosmin Câmpian, ducând echipa bistrițeană în semifinale. Deși au jucat excelent și au egalat la ultima fază a jocului, norocul nu a mai fost de partea bistrițenilor și Tazmanschaft București s-a calificat în finala Cupei.

Armata Comelf și-a luat revanșa în finala mică, gazdele de la Marcă Înregistrată Volare Sibiu fiind surprinse de jocul excelent al echipei pregătite de Alex Rus. A fost 5-4, și Armata Comelf obține medaliile de bronz și dă pe Raoul Suciu jucătorul turneului….intrând într-o galerie selectă din care mai fac parte – Extratereștrii-medalii de argint la Campionatul național 2018 de la Alba Iulia, River Plate-medalii de argint la Cupa României 2016 de la Bistrița și Raal – medalii de bronz la Cupa României de la Bacău.

Finala de anul acesta, arbitrată de zălăuanul Chiș Nicolae și bistrițeanul Paul Tămaș, a fost câștigată de Energy Sighișoara, o echipă care tinde să devină un nume în minifotbalul românesc.