Mândre-s bistrițencele! Au bătut la 7 goluri o echipă aflată pe val!

Gloria a câștigat astăzi cu 32-25 în fața Dunării Brăila, într-un meci contând pentru etapa a 7-a din Liga Florilor, disputat la Brașov, acolo unde se joacă întreaga rundă.

Bistrițencele au jucat foarte bine în fața unui adversar ce era considerat în mare formă, participant cu succes până acum în această ediție a Cupei EHF.

Horațiu Pașca a folosit mai multe variante de echipă pe parcursul meciului și toate au dat satisfacție. Jocul bun al echipei noastre s-a datorat și revenirii Laurei Pristăviță la coordonare, evoluției excelente a Anei Măzăreanu în poartă, dar și poftei de joc pe care au arătat-o toate jucătoarele, fără excepție.

Prima repriză a început cu brăilencele preluând inițiativa, însă doar 5 minute le-a trebuit bistrițencelor să intre în joc. Ale noastre au preluat conducerea în minutul 9 și au dominat repriza până la finalul ei. Final care le putea apropia pe adversare la un gol, însă Măzăreanu a prins iar o zi mare și prima parte s-a încheiat cu 3 goluri în plus pentru noi, 16-13.

După pauză, ALMUDENA Rodriguez a fost protagonistă, cu câteva goluri de senzație și diferența de scor a crescut repede până la 8 goluri în favoarea Gloriei. Chiar și cu rezervele, Bistriței i-a ieșit totul în acest meci, câștigat clar la 7 goluri diferență.

”Mă bucur pentru această victorie și sunt emoționat mai mult ca de obicei, poate, și pentru că în această săptămână fiul meu împlinește un an. Îi dedic lui această victorie și sper să continuăm tot așa”, a spus Horațiu Pașca la final.

Gloria om cu om

Măzăreanu – a închis poarta cum știe ea mai bine. A decis un moment psihologic în finalul primei părți, când Brăila se putea apropia la 1 gol. Nota 8,5

Darly de Paula – când a intrat a fost greu de bătut. Pe final, a ajutat la menținerea diferenței mari pe tabelă. Nota 7

Dincă – ușor obosită față de restul jucătoarelor după un sezon mai lung, încheiat cu campionate europene, Nicoleta a făcut un meci bun, marcând din toate pozițiile, chiar și de la 7 metri când a fost cazul. Nota 7,5

Ilyna – a fost distrugătoare mai ale în prima repriză, când a bombardat poarta adversă. A fost cea mai bună marcatoare, cu 7 goluri din 8 aruncări. E în mare formă. Nota 8,5

Pristăvița – n-are concurență pe postul ei și asta s-a văzut în meciurile precedente, în care n-a jucat. Acum a revenit la cel mai bun nivel și a făcut un meci foarte bun. Nota 8,5

Almudena – a pus niște rachete în vincluri și a găsit niște culoare de goluri senzaționale. Ne-a fost dor de ea. Nota 8

Rațiu – de când are rezervă pe post e mult mai relaxată și îi iese jocul mult mai bine. A marcat în momente importante și a fost din nou căpitanul pe care te poți baza. Nota 8

Costa, Moroianu – au jucat fiecare câte o repriză pe dreapta și Pașca are dificultăți în meciurile următoare în privința alegerii titularei. Bravo lor! Nota 7,5

Elisei, Tetean, Szabo, Băcăoanu, Vasileuskaya– au jucat mai puțin, dar au intrat bine în meci și s-au ridicat la nivelul echipei.

Marcatoare: Ilyna 7 g, Almudena 5 g, Moroianu, Rațiu, Dincă – câte 4 g, Costa 3g, Szabo 2g, Pristăvița, Elisei, Vasileuskaya – câte unul

Cu acest rezultat, Gloria se află pe locul 7 în clasament, la 4 puncte în spatele podiumului, ocupat de CSM, Cisnădie și Baia Mare. În etapa următoare, echipa bistrițeană va juca împotriva bucureștencelor de la CSM, în 29 ianuarie, dar nu se știe unde se va disputa acest meci.