Liga Campionilor: 12 goluri la Dortmund! Vezi rezultatele și rezumatele!

Liga Campionilor și-a consumat aseară prima parte din etapa a cincea din faza grupelor. Cel mai spectaculos meci a fost Borussia Dortmund – Legia Varșovia 8-4, nou record de goluri marcate în Liga Campionilor la fotbal. Șapte goluri au marcate în primele 32 de minute.  Borussia a reușit să marcheze nu mai puțin de cinci goluri în decurs de 16 minute

Dortmund și-a asigurat calificarea în optimile de finală, alături de Real Madrid, deținătoarea trofeului, care s-a impus cu scorul de 2-1 la Lisabona, în fața formației locale Sporting. Oaspeții au deschis scorul prin fundașul francez Raphael Varane (29), din pasa lui Cristiano Ronaldo. Sporting a făcut un meci bun și a alergat după egalare, pe care a reușit-o dintr-un penalty (Adrien Silva 80), venit după hențul comis de portughezul Fabio Coentrao, într-un moment în care gazdele jucau în inferioritate numerică. Victoria madrilenilor a fost adusă de alt francez, Karim Benzema (87). Cartonaș roșu: Joao Pereira (Sporting, 64).

AS Monaco și Bayer Leverkusen s-au calificat în optimi din Grupa E, Leicester City merge și ea mai departe, la debutul său în competiție. Juventus a parafat și ea calificarea în faza următoare, după 3-1 cu Sevilla.

Lyon a învins-o pe Dinamo Zagreb cu scorul de 1-0, în Croația, iar la echipa gazdă internaționalul român Alexandru Mățel a jucat doar 14 minute, fiind schimbat cu Henriquez din cauza unei accidentări.

Rezultate:

Marți 22 noiembrie
Grupa E
ÈšSKA Moscova — Bayer Leverkusen 1-1 VIDEO
Au marcat: Bebras Natcho 76 — penalty, respectiv Kevin Volland 16.

Monaco — Tottenham Hotspur 2-1 VIDEO
Au marcat: Djibril Sidibe 48, Thomas Lemar 53, respectiv Harry Kane 52 — penalty.
Radamel Falcao (Monaco) a ratat un penalty în min. 11.

Grupa F
Borussia Dortmund — Legia Varșovia 8-4 VIDEO
Au marcat: Shinji Kagawa 17, 18, Nuri Șahin 20, Ousmane Dembele 29, Marco Reus 32, 52, 90+2, Felix Passlack 81, respectiv Aleksandar Prijovic 10, 24, Michal Kucharczyk 57, Nemanja Nikolic 83.

Sporting Lisabona — Real Madrid 1-2 VIDEO
Au marcat: Adrien Silva 80 — penalty, respectiv Raphael Varane 29, Karim Benzema 87.
Cartonaș roșu: Joao Pereira (Sporting, 64).

Grupa G
FC Copenhaga — FC Porto 0-0

Leicester City — FC Bruges 2-1 VIDEO
Au marcat: Shinji Okazaki 5, Riyad Mahrez 30 — penalty, respectiv Jose Izquierdo 52.

Grupa H
Dinamo Zagreb — Olympique Lyon 0-1  VIDEO
A marcat: Alexandre Lacazette 72.

Sevilla — Juventus 1-3  VIDEO
Au marcat: Nicolas Pareja 9, respectiv Claudio Marchisio 45+2 — penalty, Leonardo Bonucci 84, Mario Mandzukic 90+4.
Cartonaș roșu: Franco Vazquez (Sevilla) 36.