Karate: Dragoș Sângeorzan, triplu medaliat la un campionat mondial!

O medalie de argint și două de bronz a câștigat recent bistrițeanul Dragoș Sângeorzan la a doua ediție a Campionatului Mondial UWK United World Karate.

Competiția s-a desfășurat la Montecatini Terme, în Italia, și a adunat la start peste 2400 de sportivi din 46 de țări.  Sângeorzan a făcut parte dintre cei 23 de sportivi și 8 oficiali din delegația României, delegație care s-a întors acasă cu 59 de medalii.

Practicant al stilului kyokushin, Dragoș Sângeorzan a ocupat locul 3 la kata individual – seniori, locul 3 la kumite +90 de kilograme și locul 2 la kata cu echipa.

”A fost ultima competiție pe 2017. Le mulțumesc autorităților locale, direcției pentru sport, tatălui meu dar și directorului Nicolae Zăpârțan de la școala din Budac, de care aparține Dumitrița, unde eu sunt profesor. Toată lumea m-a susținut și  sunt recunoscător pentru asta”, declară medaliatul mondial la karate.