Juniorii din Sângeorz Băi au bătut ca pe fasole juniorii Gloriei și s-au dus pe „zonă” la ONSS

Faza județeană a ONSS, fotbal, nivel liceal, mediul urban-rural s-a desfășurat recent pe terenurile sintetice de la Școala Gimnazială Lucian Blaga din Bistrița. 

Desfășurată pe frig și ploaie, competiția a adunat la start șase echipe, care au fost împărțite în două grupe: LPS Bistrița, Colegiul Național Petru Rareș Beclaean, Colegiul Economic Năsăud, în grupa a și Liceul Tehnologic Forestier Bistrița, Liceul Teoretic Solomon Halița Sângeorz-Băi și Liceul tehnologic Lechința, în grupa B.

Dacă după tragerea la sorți toți se intrebau cine va merge la zonă, Forestierul lui Uilean, Colța, Sâplăcan, Brumă, Antonescu, titulari de drept la juniorii A ai Gloriei, sau Sportivul cu Cioncan, Bolbos, Echim, Strugar, Andresi, primul portarul seniorilor de la Lechința, ceilalți jucători la juniorii A ai Gloriei.

Dar cum socoteala de acasă nu se potrivește întotdeauna cu cea din târg, prima surpriză a avut loc în grupe, când echipa din Sângeorz Băi, formată din jucători de la juniorii lui Hebe, a învins echipa Liceului Forestier și s-a calificat în finală unde a produs cea de-a doua surpriză a competiției, învingând LPS-ul după ce au întors rezultatul de la 1-3, demonstrând, dacă mai era nevoie că de multe ori ambiția și dorința poate să învingă valoarea.

Rezultate:

Liceul Tehnologic Lechința-  Liceul Tehnologic Forestier Bistrița  0-5

Liceul Tehnologic Lechința – Liceul Teoretic Solomon Halița Sângeorz-Băi 2-4

Liceul Teoretic Solomon Halița Sângeorz-Băi – Liceul Tehnologic Forestier Bistrița  3-1

LPS  Bistrița – Colegiul Economic Năsăud  4-0

LPS Bistrița – Colegiul Național Petru Rareș Beclaean  2-2

Colegiul Național Petru Rareș Beclaean – Colegiul Economic Năsăud  3-2

Finala mică

Liceul Tehnologic Forestier Bistrița  – Colegiul Național Petru Rareș Beclaean  3-3 (6-7 penalty)

Finala mare

Liceul Teoretic Solomon Halița Sângeorz-Băi – LPS  Bistrița  7-4

 

 

Clasament

Locul I    Liceul Teoretic Solomon Halița Sângeorz-Băi, profesor Teodor Zbâncă

Locul II  LPS  Bistrița, profesor Sergiu Gabor 

Locul III  Colegiul Național Petru Rareș Beclaean, profesor Viorel Nușfelean   

Locul IV  Liceul Tehnologic Forestier Bistrița, profesor Claudiu Marian 

Lotul echipei Liceului Teoretic Solomon Halița Sângeorz-Băi:Florin Șteopoaie, Ionuț Mutu, Vasile Pătrașcu, Ioan Șorecău, Ionuț Jarda, Maxim Bulța, George Dărăban, Florin Andronesi, Marius Iloaie, Mihai Farcaș.

Leon Buhai / sportulbistritean.ro






 | 456 vizualizări

Author: super-sport-administrator

Share This Post On

Adaugă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *