Cristina Laslo, coordonatorul și căpitanul Gloriei, a fost recent desemnată și liderul vestiarului naționalei României. Centrul echipei bistrițene preia ștafeta de la Cristina Neagu, într-un moment ce marchează o schimbare de generație la nivelul primei reprezentative de handbal feminin, și trecerea în noul ciclu olimpic.
Felicitări pentru desemnarea ta ca și căpitan al naționalei. Cum te simți? Ce emoții te-au încercat la aflarea veștii și ce reprezintă această nouă postură pentru tine?
Salut și mulțumesc! Mă simt extrem de onorată să fiu în această postură de căpitan al naționalei. Cred că „responsabilă” este cuvântul care descrie cel mai bine starea pe care o simt de când am aflat vestea, bineînțeles împreună cu mândrie și onoare. Reprezintă un pas mare în cariera mea de sportivă, și abia aștept să trăiesc fiecare moment.
Ai bifat în acest sezon această nouă titulatură atât la echipa de club, cât și la reprezentativa României. A fost vreodată un vis sau un obiectiv să ajungi în această poziție?
Nu a fost niciodată un vis, mereu mi-am dorit să joc handbal din plăcere și să am rezultate bune la nivel de echipă și individual. Această numire atât la echipa de club, cât și la echipa națională, vine după o lungă perioadă de muncă, rezultate bune și consistență.
Raportându-ne la lotul selecționat, am intrat într-un nou ciclu în ceea ce privește naționala. Pe lângă experiența ta, care este principalul factor suplimentar cu care vei contribui la menținerea coeziunii și spiritului de echipă?
Consider că, în afară de experiența mea, vin cu un plus de energie și dinamică la nivel de grup; cred că pur și simplu modul meu de a fi, unică.
Preiei și duci mai departe rolul avut până nu de mult de Cristina Neagu. Crezi că acest fapt generează o presiune suplimentară pe umerii tăi? Cum vei gestiona așteptările și comparațiile cu predecesoarea ta?
Bineînțeles că așteptările sunt pe măsură, iar eu știu acest lucru. Sunt o jucătoare experimentată, și de la mine așteptările sunt mari meci de meci. Presiunea depinde de cum te raportezi la ea; eu preiau acest rol pas cu pas și cu mult calm.
În final, cum prefațezi dubla cu Croația? Care sunt așteptările tale cu privire la cele două dispute de săptămâna aceasta?
Meciurile vor fi extrem de disputate, Croația având o echipă bună și competitivă, cu jucătoare experimentate, multe dintre ele jucând la noi în campionat. Sper ca acest prim meci acasă, cu sala plină, să ne ajute să începem cu dreptul această dublă. Vreau să ne bucurăm de acest nou început și de faptul că ne reprezentăm țara.
Alături de Ostase, Buceschi, Seraficeanu și Bazaliu, Laslo este printre cele mai experimentate componente ale lotului național. Convocată pentru prima dată la naționala mare în 2016 de Ambros Martin, jucătoarea se apropie de borna de 100 de goluri marcate pentru România în peste 35 de jocuri oficiale disputate.
Tiberiu Titieni
februarie 27, 2024
NU merita acest titlu care onorează nici la Gloria nici la națională . Căpitanul de echipa trebuie să posede anumite calităti caracteriale, să fie liantul intre echipâ și ștaff, să fie respectată de coechipere , ceea ce NU este cazul in cazul lui Laslo , care are MARI CARENȚE,INCLUSIV COMPORTAMENTALE, CU DEVIERI CHIAR , posibil ca in curînd să ceara prezența ” prietenei” și la echipa natională , precum la Gloria ….
Nu este exclus ca la următoarea acțiune a lotulii să apară si vechea parteneră din pivot de la Craiova , drept recunoștință ! Proastă alegere făcută de Pera !!! O să-l coste , probabil pe multe jucătoare le-a pierdut deja , văzînd modul în care se gudură și umilește in fața altei ” practicante ” cu fetele , după predecesoarea ei CN8 . Să fie un criteriu de selecție dle Pera ?