Handbal, VIDEO: Ne-au furat arbitrii pe finalul meciului cu Rapid? Pașca acuză arbitrajul!

Gloria a pierdut la 5 goluri meciul de joi, cu Rapid, însă diferența pe tabelă nu reflectă realitatea din teren. Bistrițencele au condus aproape tot meciul, au fost egalate pe final și scorul s-a dus la minus 5 în ultimele 4 minute.

A fost 26-26 în minutul 56. Apoi Buceschi a făcut 26-27 din inter dreapta, trecând de franțuzoaica Kpodar. A urmat un atac ratat al Gloriei, după ce aceeași franțuzoaica a făcut pași. Rapid a avut mingea când mai erau 3 minute de joc, la 26-27.

Și arbitrii au eliminat-o pe Marcu destul de ușor la o fault de joc în fața semicercului. A marcat Hernandez, s-a făcut 26-28, apoi a ratat Laslo pe atacul nostru și jocul s-a rupt definitiv. Vezi faza AICI!

La conferința de presă, antrenorul Horațiu Pașca a acuzat arbitrajul din finalul meciului și a spus că cei doi arbitri au rupt echilibrul meciului: ”Pe de o parte sunt bucuros că am fost egala Rapidului, o echipă ce are un parcurs senzațional în Europa. Dar diferența asta de 5 goluri e total nedreaptă față de ce s-a întâmplat pe teren. Însă, când ai doi băieți în albastru care fac diferența când ți-e greu, e ușor pentru o echipă ca Rapid să câștige un meci. În general nu comentez arbitrajele. Pe băieții ăia doi îi cheamă și sper să nu-i mai văd niciodată la Bistrița”.