Handbal: Victorie fără glorie! Bistrița bate Măgura Cisnădie și urcă pe 5!

Gloria a câștigat la două goluri cu Măgura Cisnădie, în cadrul etapei a 9-a din Liga Florilor, etapă disputată la București.

Echipa lui Horațiu Pașca n-a fost în mare poftă de joc, dar nici n-a dezamăgit. Am condus pe aproape toată durata meciului, dar am trăit periculos pe final.

Prima repriză a început cu Măgura Cisnădie în atac, conducând cu 3-2 în minutul 5, după ce Nicoleta Dincă a ratat o minge simplă pe contraatac. Însă bistrițencele și—au intrat ușor-ușor în joc și au preluat conducerea. A fost 10-7 la un moment dat, dar arbitrele au eliminat-o ușor pe Vasileuskaya și au dat prilejul sibiencelor să revină în joc. S-a făcut 10-10 dar a intrat în scenă Elisei, cu două goluri spectaculoase și echipa noastră a revenit în avantaj. Un avantaj mărit până la 4 goluri, o diferență liniștitoare la pauză, 16-12.

Repriza a doua a început prost pentru bistrițence, care nu au reușit să marcheze decât un singur gol în primele 10 minute. Dar nici n-au luat prea multe, așa încât scorul a arătat 17- 15 în minutul 10. Măgura se putea apropia la un gol dar laura Pristăvița a înscris un gol psihologic și diferența s-a dus la plus 3 în favoarea noastră. Și s-a menținut așa până în ultimele 5 minute, când jucătoarele din Cisnădie au avut din nou șansa de a se apropia la un gol. Dar Măzăreanu a scos o minge importantă, Dincă a marcat decisiv și apoi a ratat șansa de a închide meciul un pic mai repede. S-a terminat 25-23, destul de strâns, la capătul unui joc nu foarte bun pentru Gloria.

Cu acest rezultat, echipa bistrițeană a urcat pe locul 5, la 6 puncte de podium.

Darly de Paula – a scos niște mingi imposibile dar a și luat goluri ușoare. A fost schimbată la pauză dar, pe ansamblu, a fost mai bună ca Măzăreanu în acest meci. Nota 7

Măzăreanu – a intrat prea relaxată și n-a prins mai nimic. Are, totuși, meritul unei faze importante pe final, când adversarele se puteau apropia la un gol. Nota 6

Costa – Un gol frumos în prima repriză și cam atât. Foarte slabă pe apărare. A marcat un gol. Nota 5,5

Rodriguez – prea puțin! Avem așteptări mai mari. Începe bine dar se taie repede. A marcat un gol. Nota 6

Pristăvița – din nou cea mai bună. Însă nu poate ține același ritm până la final și, din păcate, n-u are cine să o înlocuiască la același nivel. A marcat 3 goluri. Nota 7,5

Ilyina – a marcat din poziții dificile dar a și pierdut mingi ușoare. A fost cea mai bună marcatoare, cu 6 goluri. Nota 7

Vasileuskaya – când crezi că joacă bine, atunci o comite! Nu a fost constant nici în acest meci. Totuși, a marcat 5 goluri. Nota 6,5

Dincă – a ratat două contraatacuri de junioare! Dar a marcat când trebuia și s-a apărat bine. A marcat 3 goluri. Nota 7

Elisei – Încă se poate conta pe ea, chiar dacă nu are același tonus ca în sezonul trecut. A marcat două goluri. Nota 7

Szabo – a intrat bine în meci, a contat în apărare, a avut prezență bunicică și în atac. Dar nu mai are ”vâna” de altădată. A marcat un gol. Nota 6,5

Savchyn – pașca a folosit-o mai mult în acest meci, în special pe apărare și ucraineanca s-a descurcat bine. Nota 6,5

Rațiu – primește prea puține mingi, dar când le primește, le fructifică fără probleme. A marcat două goluri. Nota 7

Moroianu – greșește prea ușor și a crescut prea puțin în acest campionat. A marcat un gol. Nota 6

Țanc – a jucat puțin, dar e important pentru ea că a mai bifat un meci în prima ligă și a și marcat un gol.