Handbal: Era și timpul! Al 10-lea, cu noroc! Victorie de moral!

Gloria a câștigat astăzi la Slatina, în etapa a 5-a din Liga Florilor, 25-24, și a obținut prima victorie în 10 meciuri cu antrenorul Kim Rasmussen pe bancă.

Jocul echipei noastre a fost la fel de modest ca în toate partidele de până acum, însă punctele câștigate pot aduce un plus de moral foarte important.

Prima repriză a fost a gazdelor, care s-au impus cu 14-12. N-am avut ritm, determinare și nicio idee de joc. Tehnicianul danez a încercat tot felul de variante de echipă, însă niciuna n-a strălucit.

Începutul părții secunde a fost și mai prost, cu o degringoladă totală în echipa noastră, care a jucat multe minute fără portar, având de mai multe ori câte două jucătoare eliminate. Am primit goluri dezarmante de la mijlocul terenului, am ratat copilărește în multe situații și oltencele s-au dus în mai multe rânduri la 3 goluri pe tabelă.

Însă, în poarta noastră a făcut minuni ucraineanca Valentina Salamakha iar gazdele și-au terminat benzina spre final. A fost 24-24 cu 5 minute înainte de final și Jovana Kovacevic a dat golul victoriei când mai erau două minute de joc.

S-a terminat 24-25, cu o horă a bucuriei încinsă de bistrițence. Un succes ce poate aduce o descătușare, un moment psihologic de care clubul bistrițean ar trebui să profite. Mai ales că urmează un meci ușor acasă, cu Dacia Mioveni, în 22 octombrie.

Au marcat pentru echipa noastră: Kovacevic, Barbosa – câte 6, Dincă, Rodriguez, Chintoan – câte 3, Schmeltzer, Moisă – câte două.

În clasament suntem pe locul 11 din 14 echipe, la două puncte în spatele Slatinei și Minaurului și la un punct în fața Mioveniului.