Handbal, juniori 1: Trei înfrângeri, doar o victorie pentru LPS la Memorialul Oprea Vlase!

A doua ediție a Memorialului Oprea Vlase la handbal pentru juniori s-a disputat în sala Dorin Moruțan din Bistrița la finalul săptămânii trecute. La competiție au participat echipele de juniori 1 de la CS Odorhei, LPS Piatra Neamț, CS Marta Baia Mare, LIMPS Chișinău, echipă cu care bistrițenii au semnat un parteneriat de colaborare și LPS Bistrița.

Bistrițenii, pregătiți de Silvian Vlad și Sabin Trifan au terminat competiția pe poziția a treia, beneficiind de forfait-ul celor de la Odorhei care, supărați pe faptul că au fost puși să joace două jocuri într-o zi, au părăsit întrecerea, dând dovadă de lipsă de respect față de partenerii de întrecere. Cu majoritatea jucătorilor aflați în primul an de juniorat 1, bistrițenii au reușit doar o victorie în fața celor de la Chișinău, pierzând la scor celelalte 3 partide.

LPS Bistrița – LPS Piatra Neamț 26-34 (9-15)

Bistrițenii au ținut trena adversarilor doar 10 minute, când au reușit să conducă pe tabelă cu 4-2, după care moldovenii au marcat de 9 ori în 7 minute și au dus scorul la 4-11. Au revenit apoi la 8-11 în minutul 21, iar la cabine s-a intrat cu 9-15. După pauză oaspeții s-au distanțat la 8 goluri, scor 9-17 în minutul 33, 10 goluri, scor 10-20 în minutul 3. Bistrițenii au redus diferența, 20-26 în minutul 50, pentru ca la finalul partidei scorul să fie: 26-34.

Lotul folosit de Silvian Vlad: Dan Vasile(1 gol), Sebastian Moga(5),  Valentin Chiciudean, Alexandru Tîrnovan(4), Vasile Călini(3),  Cosmin Matei(5), Eduard Rus, Sorin Pop(4), Ionuț Andreicuț(2), Marian Pop, Darius Borza(2), Rareș Chiuzan,  Cătălin Èšâra, Paul Șulea, Gabriel Purel.

LPS Bistrița – CS Odorhei 21-39 (12-22)

Un început de joc nebun, cu goluri marcate la foc automat, 14 goluri în 7 minute și un scor egal 7-7, după care oaspeții se distanțează la 6 goluri, scor 7-13 în minutul 13, 7 goluri, scor 8-15 în minutul 18, 9 goluri, scor 9-18 în minutul 25, pentru ca până la pauză oaspeții să ducă scorul la 11-22. După pauză oaspeții apasă pedala de accelerație ducând diferența la 14 goluri, scor 14-28 în minutul 38, la 15 goluri în minutul 54, scor 19-34, la 17 goluri, scor 20-37 în minutul 57, pentru ca fluierul de final al celor doi arbitri să consemneze scorul : LPS Bistrița – CS Odorhei 21-39

.Lotul folosit de Silvian Vlad: Dan Vasile(1 gol), Sebastian Moga(2),  Valentin Chiciudean, Alexandru Tîrnovan(5), Vasile Călini(3),  Cosmin Matei, Eduard Rus(2), Sorin Pop(3), Ionuț Andreicuț(1), Marian Pop, Darius Borza(1), Rareș Chiuzan,  Cătălin Èšâra(2), Paul Șulea, Gabriel Purel(1)

LPS Bistrița – CS Marta Baia Mare 24-40 (8-22)

În jocul cu cei de la Baia Mare, bistrițenii au ținut ritmul doar primele 7 minute, scor 4-5, după care oaspeții s-au distanțat la 3 goluri în minutul 12, scor 5-8, la 6 goluri în minutul 16, scor 12-6, la 7 goluri , scor 15-8 în minutul 20, pentru ca până la pauză bistrițenii să nu reușească să mai marcheze , primind încă 7 goluri. După pauză tot oaspeții controlează jocul, diferența mărindu-se la 16 goluri, scor 32-16 în minutul 45, la 20 goluri în minutul 50, scor 37-17, pentru ca la final tabela să consemneze scorul 24-40.

.Lotul folosit de Silvian Vlad: Dan Vasile(3 goluri), Sebastian Moga(3),  Valentin Chiciudean(3), Alexandru Tîrnovan(4), Vasile Călini,  Cosmin Matei(1), Eduard Rus, Sorin Pop(4), Ionuț Andreicuț(3), Marian Pop, Darius Borza, Rareș Chiuzan(2),  Cătălin Èšâra, Paul Șulea, Gabriel Purel(1).

LPS Bistrița – LIMPS Chișinău 32-14 (17-11)

Bistrițenii au început foarte bine jocul și în minutul 10 conduceau cu 8-0, după care moldovenii au redus din diferență, scor 12-6 în minutul 23, diferență ce s-a păstrat până la finalul primei reprize, scor 17-11. După pauză bistrițenii își măresc diferența, scor 20-12 în minutul 36, oaspeții revin și scorul devine 20-16 în minutul 40, bistrițenii duc scorul la 30-20 în minutul 53, pentru ca fluierul de final al celor doi arbitri să consemneze scorul : LPS Bistrița – LIMPS Chișinău 32-14.

Lotul folosit de Silvian Vlad: Dan Vasile, Sebastian Moga(4 goluri),  Valentin Chiciudean, Alexandru Tîrnovan(2), Vasile Călini(5),  Cosmin Matei(2), Eduard Rus(4), Sorin Pop(4), Ionuț Andreicuț(4), Marian Pop, Darius Borza(5), Rareș Chiuzan,  Cătălin Èšâra(2), Paul Șulea, Gabriel Purel.