Handbal: Gloria pierde la scor primul meci din Coreea de Sud

Gloria a jucat primul amical din stagiul de pregătire de la Busan și a pierdut cu 28-20 (la pauză 15-7) în fața naționalei Angolei.

Echipa bistrițeană a ratat foarte mult, mai ales în prima repriză când a irosit și 4 lovituri de la 7 metri.

”Mă deranjează un pic diferența de scor la care am pierdut, dar asta e din cauza ratărilor. Altfel, a fost un joc bun, în care ne-am ridicat un pic nivelul față de prima partidă amicală, cu U Cluj. Am ajuns relativ ușor la poarta adversă, iar portărițele și-a ridicat un pic procentajele”, spune Horațiu Pașca, antrenorul echipei bistrițene.

Naționala feminină a Angolei e campioana Africii în 2018 și sfert finalistă la Olimpiada de la Rio din 2016.

Marcatoarele Gloriei au fost: Ardean Elisei 6, Pristăvița 3, Rațiu 3, Vasileuskaya 3, Paraschiv 2, Moroianu 1, Zegrean 1, Bloj 1

De Paula – 6/15 intervenții reușite, Nenezic 5/19 intervenții reușite.

Mâine dimineață, Gloria joacă al doileameci din turneu, cu Ringkobing Handbold din Danemarca.