Handbal, FOTO: Ale noastre cu ratările, maramureșencele cu golurile: LPS Bistrița ”“ Marta Baia Mare 24-27 (13-18)

A patra etapă a Campionatului Național de junioare1, seria F, a programat în sala Dorin Moruțan, întâlnirea dintre LPS Bistrița, echipă clasată pe locul 5 în clasament și Marta Baia Mare, ocupanta locului 2 în clasamentul seriei.

A fost un joc în care băimărencele au condus tot timpul pe tabela de marcaj, victoria oaspetelor fiind facilitată și datorită ratărilor exasperante ale bistrițencelor din toate pozițiile, de la linia de 9 metri, de pe semicerc, pe contraatac și 3 lovituri de la 7 metri.

Băimărencele preiau conducerea pe tabelă încă din startul partidei, scor 1-3 în minutul 5, 2-5 în minutul 8, 3-7 în minutul 11. Se merge la patru goluri diferență pentru oaspete până în minutul 15, scor 6-10, după care bistrițencele se apropie la 1 gol în minutul 18, scor 9-10, băimărencele mărind din nou diferența la 3 goluri, scor 10-13 în minutul 22, apoi la 4 goluri în minutul 27, scor 12-16, pentru ca la pauză tabela să indice scorul 13-18.

MAI MULTE FOTOGRAFII PE PAGINA NOASTRÄ‚ DE FACEBOOK!

După pauză bistrițencele seapropie la 2 goluri diferență, scor 17-19 în minutul 38, după care băimărencele se duc din nou la 5 goluri diferență, scor 11-22 în minutul 40, 20-25 în minutul 53. Gazdele se apropie din nou la 2 goluri în minutul 57, scor 23-25, dar ratează 2 contraatacuri și partidase încheie cu scorul: LPS Bistrița – Marta Baia Mare 24-27.

Lotul folosit de Radu Moldovan: Diana Ungureanu, Anca Rusu,  Mihaela Pop, Cristina Cămărășan(2 goluri), Bianca Zegrean(7) Andra Sabău(3), Monica Șutu(2), Bianca Rus, Anca Ciorean(3), Roberta Chira(2), Claudia Pop, Lia Cira(4), Iulia Szabo(1).