Gloria-U Cluj 0-0: JENANT, PENIBIL, DEZASTRU!

Iarnă în toată regula la Bistrița. Pe un teren înghețat, Gloria a primit vizita clujenilor de la Universitatea, într-un meci crucial pentru evitarea retrogradării. Elevii lui Nae Manea încep meciul cu neputința cu care ne-au obișnuit și cu o singură ocazie în prima repriză, capul lui Laio, scos de portar de sub bară (3). De partea cealaltă, clujenii au ratat cele mai mari ocazii dar au avut o primă repriză de coșmar, cu două eliminări. Dolha își salvează echipa de două ori, în situații critice, la șuturile lui Dos Santos (12). Meciul se încinge, iar Paulinho este eliminat după ce îl lovește pe Braganca fără minge (20). După numai 10 minute, Cleiton vede și el roșu, după ce îl lovește cu cotul în gură pe Țârcă. Clujenii joacă în 9 dar tot sunt mai periculoși până la pauză, amenințând poarta lui Dolha din faze fixe.

La reluare, Manea schimbă ofensiv, joacă cu trei fundași dar tot clujenii au marile ocazii de gol. Vasile Gheorghe trimite în transversală din lovitură liberă (56) iar Dos Santos ratează incredibil din 7 metri (58). Cu doi oameni în plus, Gloria joacă jenant și nu-și creează nicio ocazie de gol. Mai mult, Curtuiuș reia în poartă cu mâna, vede al doilea galben și este eliminat. Prima ocazie a Bistriței vine abia în minutul 75, când Țârcă centrează de pe dreapta, dar Anton reia penibil, din fața porții.

Finalul meciului aduce două mari ratări pentru Gloria și un 0-0 dezamăgitor pentru puținii spectatori care au venit înghețat 90 de minute, au plătit 10 lei și au văzut un fotbal de doi bani.O jumătate de meci cu doi oameni în plus, pe teren propriu, în fața unei echipe la un prag de desființare, Gloria face un joc penibil și lucrurile sunt clare: jucătorii ăștia, sau ce-o fi ei n-au nicio treabă cu fotbalul!

Gloria: Dolha -Țârcă, Al. Tudose, Kanon, Reano (Enescu 46) – P. Anton, Romario (Feher 63) – Braganca, Predescu, Zahiri (Curtuiuș `35) – Laio

U Cluj: Boșneag – Ciupe, Szilagyi, Christou, Nicola, Dos Santos (Krumov 79), Muzac, Ad. Popa (Iancu 85), Paulinho, V. Gheorghe, De Melo Cleiton

Arbitri: G. Găman (Craiova), M. Nicoară (B. Herculane), V. Urzică (P. Neamț). Rezervă: Robert Dumitru (Brașov). Observatori: Nicolae Dobrescu, Costin Toma

Augustin Danci
Adrian Linca

Minutul 85: Iese Popa și intră Iancu

Minutul 79: Iese Dos Santos și intră Krumov

Minutul 78: Galben pentru Țârcă

Minutul 75: Țârcă centrează perfect de pe dreapta, Anton reia slab, în peluză, din 5 metri

Minutul 67: Curtuiuș înscrie cu mâna, vede al doilea galben și este eliminat

Minutul 65: Galben pentru Laio

Minutul 63: Iese Romario și intră Feher

Minutul 62: Galben pentru Curtuiuș

Minutul 57: Dos Santos ratează incredibil, din 7 metri, cu poarta goală

Minutul 56: V. Gheorghe trimite în transverală, din lovitură liberă

Minutul 46: A început repriza secundă. Manea schimbă ofensiv, iese Reano și intră Enescu

Minutul 45+2: Pauză. Gloria – U Cluj 0-0

Minutul 35: La Gloria iese Zahiri și intră Curtuiuș

Minutul 30: Cleiton îl lovește cu copul în față pe Țârcă și este eliminat. Clujenii joacă în 9!

Minutul 20: Paulinho îi lovește fără minge pe Braganca și vede cartonașul roșu

Minutul 12: Ocazie mare pentru clujeni, Dolha blochează de două ori din fața lui Dos Santos

Minutul 3: Laio reia periculos cu capul, portarul Boșneag scoate de sub bară

Minutul 1: A început meciul