Fotbal, Liga a treia:  Un punct câștigat! Gloria, remiză importantă cu o echipă bună din seria a 5-a!

Gloria a jucat fără omul ei numărul 1, Ovidiu Stoianof, împotriva singurei echipe care a învins liderul până acum.  Avântul Reghin e o echipă cu multă experiență în Liga a treia, care avea și avantajul psihic al unei victorii la Bistrița, în vară, în Cupa României.

Bistrițenii au jucat cu mai mult curaj ca altădată, au stat bine în teren și au făcut greșeli puține pe parcursul meciului.Un meci pe care îl puteau câștiga dacă nu trimiteau mingea în bară de două ori sau nu rămâneau în final cu doi oameni în minus, Patca și Nalați fiind eliminați.

Partida, contând pentru etapa a 6-a a fost încâlcită de domnișoara Popa Adina Claudia, desemnată arbitru de centru. Orădeanca a fost total depășită de joc și mai mult încurcată de asistenții care interveneau s-o ajute. Totuși, n-a făcut gafe majore, ci mai mult a iritat pe toată lumea, cu decizii mici și eronate.

Gloria a deschis scorul prin Nalați în minutul 15, cu un șut frumos din afara careului. Dar a fost egalată 5 minute mai târziu, dintr-un penalyi transformat de Murar, destul de ușor acordat de central, la intervenția unui asistent.

Repriza a doua a început de la 1-1, cu o bară a oaspeților, dar apoi jucătorii lui Dan Matei au pus stăpânire pe joc și-l puteau câștiga ușor. Însă mingea n-a vrut să intre în poartă nici când a fost trimisă cu capul de Cilean, nici la un șut excelent al lui Nalați, de fiecare dată revenind în teren din bară.

În ultimele 10 minute, Patca a fost eliminat după ce a lovit un adversar fără minge și Nalați a avut aceeași soartă după ce i-a cerut socoteală arbitrului, iar acesta n-a ținut cont de calitatea lui de căpitan și l-a trimis la vestiare pentru proteste. De asemenea, centralul a trecut cu vederea peste două faze dubioase petrecute în careul oaspeților, deși ai noștri au cerut măcar un penalty, dacă nu două.

Nu-i mai puțin adevărat, că meciul se putea încheia și cu un gol decisiv al oaspeților, care au scăpat spre poartă la ultima fază, dar au fost opriți de fluierul final al Adinei Popa, speriată că prelungise prea mult partida.

Una peste alta, se poate spune că a fost un joc bun al echipei bistrițene, care crește de la meci la meci. De data aceasta a cules doar un punct, dar poate fi mulțumită de calitatea jocului prestat.

Gloria: Racoți, Patca, Bucur, Hasnăș, Meșter, Dobrea, Suciu, Nalați, Băldean, Cilean, S. Rus. A mai intrat: A. Rus

Avântul:  Suciu,Bugnar, Morar, Sâplăcan, Truță, Feketics, Luca, Murar, Chirilă, Stănilă, Bujor.

Sticla Arieşul Turda – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc     0-2
Szilard Magyari (21, 85)
MSE Târgu Mureş – Sănătatea Cluj     2-3
Norbert Papp (13), Rareş Ruja (80) / Andrei Ceaca (25, 47), Ionuţ Rada (90+2)
ACS Unu Fotbal Gloria – Avântul Reghin     1-1
Adrian Nalaţi (15) / Adrian Murar (20 – pen.)
Unirea Dej – Unirea Tăşnad     3-2
Daniel Hetea (62, 80, 90) / Raul Stanciu (30 – pen.), David Vincze (38)
AFC Odorheiu Secuiesc – AFC Hărman     0-1
Diego Alupoaie (6)
CS Iernut – Gaz Metan Mediaş 2     1-3
Marius Pastor (34 – pen) / Alexandru Buziuc (29), Mihai Mateş (74), Paul Costea (90+1)
CFR Cluj 2 – ACS Fotbal Comuna Recea     7-3
(2), (40), (52), (64), (75), (77), (87) / Alin Bota (38 – pen.), Lorand Lang (75), Alexandru Mărieş (90+2)

sâmbătă, 6 octombrie, ora 15:00
Minaur Baia Mare – Olimpic Cetate Râşnov

1 AFK Csikszereda 7 6 0 1 22-4 18
2 ACS Fotba Recea 7 5 0 2 21-10 15
3 Minaur Baia Mare 6 4 2 0 11-2 14
4 Sănătatea Cluj 7 4 1 2 14-9 13
5 CFR Cluj 2 7 3 3 1 19-10 12
6 Avântul Reghin 7 3 3 1 8-5 12
7 Olimpic Cetate Râşnov 6 4 0 2 6-6 12
8 Unirea Tăşnad 7 2 4 1 13-9 10
9 AFC Odorheiu Secuiesc 7 2 2 3 11-14 8
10 Unirea Dej 7 1 4 2 9-11 7
11 Gloria 7 2 1 4 10-14 7