VIDEO,  Liga a treia: Prea puțin! Gloria, doar un punct cu AFC Odorheiu Secuiesc!

Gloria a terminat la egalitate, 1-1, cu AFC Odorheiu Secuiesc, în penultima etapă a turului Ligii a treia.

Bistrițenii au deschis scorul în minutul 17, la un corner de pe dreapta și o minge trimisă cu latul din 6 metri de către fundașul Cristian Bucur.

Oaspeții au egalat în minutul 25, din penalti, după un contraatac pe stânga și un fault în careu produs de Hasnăș.

Stoianof, care n-a fost astăzi nici el în apele lui, a avut două ocazii din careu, dar a trimis imprecis cu capul în prima fază și n-a apucat sășuteze la poartă după o preluare bună în careu la cea de-a doua situație.

oznor

În partea secundă, meciul a fost echilibrat, încrâncenat, fără prea multe situații de poartă. Mureșan a scos o minge clară de gol, la fel cum a făcut și în prima parte, când oaspeții puteau marca din situații de unu la unu. Din tabăra bistrițeană, cel mai aproape de gol a fost Nalați, cu două șuturi de la distanță.

Cu doar un punct câștigat dintr-un meci care putea aduce 3, Gloria n-are motive de satisfacție după acest joc modest. Însă nici prea multe probleme nu-și face înaintea ultimei etape, la Iernut, la capătul unei toamne în care a adunat 15 puncte într-o formulă subțire, căreia puțini îi dădeau șanse.

Gloria: Mureșan, Hasnăș, Bucur, Patca, Băldean, Suciu, Moldovan, Nalați, Cilean, Sebi Rus, Stoianof. Au mai intrat: Dobrea și Minta

AFC Odorhei: Barna Nagy, Musea, Stăncuțu, Bolozan, Lăcătuș, Peter, Balint, Acatrinei, Chifu, Cucuruzan, Vekas.

3 CFR Cluj 2 14 7 5 2 29-16 26
4 Minaur Baia Mare 13 7 5 1 20-7 26
5 Sănătatea Cluj 14 7 3 4 22-14 24
6 Sticla Arieşul Turda 14 7 3 4 21-17 24
7 Avântul Reghin 14 6 5 3 20-14 23
8 Olimpic Râşnov 13 7 1 5 15-13 22
9 Unirea Tăşnad 14 5 5 4 25-26 20
10 Gloria 14 4 3 7 16-24 15
11 AFC Hărman 13 4 2 7 18-22 14
12 Unirea Dej 13 2 6 5 14-21 12