Fotbal, Liga a treia: Gloria, remiză albă cu mult efort! Rezultatele și clasamentul în seria a 5-a!

Gloria a scos un 0-0 pe terenul unei echipe care trage la promovare, Viitorul Șelimbăr. Meciul s-a jucat la Cisnădie, în etapa a 4-a din Liga a treia.

Gazdele au dominat partida, cu mulți jucători trecuți prin primele două ligi, nume cunoscute cum ar fi Neacșa, Curtean, Vișa sau Chindriș.

Albuț a avut 3 intervenții decisive și a fost din nou cel care a dat încredere echipei.

Bistrițenii s-au apropiat și ei periculos de poarta adversă în câteva rânduri, cele mai mari ocazii avându-le în debutul și la finalul partidei.

Suciu a pătruns periculos prin lateral în minutul 2, dar n-a centrat înapoi pentru Curtuiuș, aflat în poziție ideală de gol. Iar Stoianof a avut o acțiune personală în minutul 94, dar nu l-a văzut demarcat perfect pe Cilean în fața golului.

”Era oarecum nedrept să marcăm și să câștigăm. Însă, am avut șansa să o facem. A fost un meci de angajament, un punct câștigat cu multă alergătură și trudă”, spune antrenorul Dan Matei.

Gloria: Albuț, Milandru, Hasnăș, Lorincz, Minta, Meșter, Nalați, Dobrea, Suciu, Cazan, Curtuiuș. Au mai intrat: Stoianof, Cilean, Georgiță, Cârlejan

Urmează două meciuri acasă, cu Unirea Dej și Avântul Reghin.

6 Unirea 1924 4 2 0 2 8-3 6
7 Minaur Baia Mare 4 1 2 1 4-4 5
8 Metalurgistul Cugir 4 1 2 1 3-3 5
9 Avântul Reghin 4 1 2 1 4-5 5
10 AFC Odorheiu Secuiesc 4 0 4 0 6-6 4
11 Unirea Dej 4 1 1 2 2-3 4
12 Sănătatea Cluj 4 1 1 2 5-7 4
13 CSC Sânmartin 4 1 1 2 9-12 4
14 Gloria 4 1 1 2 1-6 4
15 Industria Galda 4 0 0 4 2-12 0